Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Lód na Bałtyku


11-01-2010

 

Morze Bałtyckie zaczyna zamarzać. Na Zatoce Puckiej między Rzucewem a Kuźnicą pokrywa lodowa sięga ok. 15 kilometrów w głąb morza. Zamarzły też zalewy Wiślany i Szczeciński.


Grubość lodu ma do 20 centymetrów. Obecny stan zlodzenia na Bałtyku wskazuje, że mamy w tym roku do czynienia z zimą normalną. Nie jest to jeszcze zima surowa. O takiej można by mówić, gdyby temperatury poniżej zera utrzymywały się przez następne kilka tygodni.

 


Tegoroczna zima, można to już śmiało stwierdzić, jest najsurowsza z tych wszystkich, które miały miejsce w naszym wieku - twierdzi kierownik gdyńskiego biura prognoz hydrologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Marzena Sztobryn. Lód pojawił się na Bałtyku w zamkniętych akwenach, gdzie jest m.in. mniejsze zasolenie niż na otwartym morzu. Ponieważ Zalew Szczeciński stanowi ważny szlak transportowy, lód jest kruszony przez lodołamacze.


Na Zalewie Wiślanym, który nie ma takiego znaczenia gospodarczego, lodołamacze nie pracują, wstrzymano natomiast żeglugę. Ostatni raz wyjątkowo sroga zima miała miejsce z 1986 na 1987 rok. Wówczas to zamarznięty był prawie cały Bałtyk z wyjątkiem niewielkiego fragmentu w centralnej części morza.


Rada Miasta i Senat Gdańska z okazji puszczenia lodów na Bałtyku, co dla portowego miasta miało kolosalne znaczenie, organizowało wielką ucztę" - dodała Sztobryn.

 

 

źródło: PAP/wp.pl


Komentujesz: Lód na Bałtyku

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie