Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Legenda na Baltic Sail Gdańsk 201109-02-2011


Do Gdańska, jak co roku przypłyną w lipcu piękne żaglowce z krajów nadbałtyckich oraz z całej Polski. Będzie kilka znanych już gdańszczanom jednostek i kilka nowych jachtów, które już zgłosiły chęć wzięcia udziału w zlocie. Największą atrakcją będzie żaglowiec „Bounty” na którego pokładzie bywali m.in. Johnny Depp i Marlon Brando.


Oryginalny HMS Bounty został zbudowany w 1787 roku w Wielkiej Brytanii jako "Bethia", okręt na którym miano przewozić sadzonki drzewa chlebowego, dla robotników angielskich kolonii, z Tahiti na Jamajkę. Swoją sławę zawdzięcza buntowi załogi, który rozpoczął się w kwietniu 1789 u wybrzeży archipelagu Tonga. Kapitan wraz z kilkunastoma lojalnymi marynarzami, został zmuszony do opuszczenia statku na siedmiometrowej szalupie, a buntownicy osiedlili się na wyspie Pitcairn wraz z uprowadzonymi z Tahiti kobietami.

Ta historia doczekała się aż pięciu ekranizacji. Jedną z nich jest film z 1963 roku z Marlonem Brando. To na jego potrzeby w 1960 roku, w Nowej Szkocji zbudowano replikę okrętu. Po premierze filmu wytwórnia MGM wykorzystywała go do promocji filmu, łódka opłynęła całą Amerykę wzbudzając podziwi sensację w odwiedzanych portach, by potem na ponad 20 lat zakotwiczyć w St.Petersburgu na Florydzie.


Po dwóch dekadach jednostka, wraz z majątkiem wytwórni trafiła do rąk kolejnego właściciela, który znów wysłał ją w rejs wzdłuż wybrzeży kontynentu aż do Krainy Wielkich Jezior, by potem podarować ją miastu Fall River. W 2001 roku jednostkę odkupił nowojorski businessman, który zainwestował w jej renowację 1,5 miliona dolarów i przywrócił jej życie.

Od tego czasu „Bounty” kontynuuje tradycje żeglarskie pływając po całym świecie i goszcząc na swoim pokładzie wakacyjne obozy żeglarskie i młodzież, która uczy się na nim żeglowania w tradycyjnym stylu. Żaglowiec nadal służy też kinu, w 1990 zagrał główną rolę w filmie „Wyspa skarbów” z Christianem Bale i Charltonem Hestonem, a w 2006 roku posłużył jako jeden z pirackich okrętów w drugiej części „Piratów z Karaibów”.


„Bounty” przypłynie do Gdańska już 7 lipca 2011 roku i zacumuje przy nabrzeżu Targu Rybnego. Wszyscy goście odwiedzający imprezę będą mogli wejść na pokład legendarnej jednostki, porozmawiać z załogą i poznać fascynującą historię żaglowca.


Źródło: Baltic Sail Gdańsk


Komentujesz: Legenda na Baltic Sail Gdańsk 2011

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: trójmiasto, bałtyk, gdańsk, zlot żaglowców


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie