Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Kujawy: pociągiem retro do zamku19-10-2010


Uruchomienie muzealnych pociągów jako atrakcji turystycznej przygotowuje samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Odrestaurowane składy poruszać się będą na zamkniętej kilka lat temu linii kolejowej do Golubia-Dobrzynia.

Kolej turystyczna dostanie do dyspozycji zrewitalizowaną linię kolejową Toruń-Brodnica. Pozwoli to turystom na wycieczki z Torunia na Pojezierze Brodnickie i do znanego z licznych imprez zamku pokrzyżackiego w Golubiu-Dobrzyniu.

"Pierwszym etapem realizacji przedsięwzięcia jest budowa kolekcji unikatowego zabytkowego taboru, który woził będzie pasażerów na tej trasie. Zakupy rozpoczną się jeszcze w tym roku, remonty wagonów i lokomotyw dokonywane będą w roku przyszłym" - zapowiedział w poniedziałek Piotr Całbecki, marszałek województwa.

Drugi etap to odnowa dworców i innych zabudowań stacyjnych oraz zaadaptowanie ich do nowej roli centrów hotelowo-gastronomiczno-handlowo-muzealnych. Przygotowano już koncepcję architektoniczną pierwszych sześciu takich obiektów - dwóch w Kowalewie Pomorskim, dwóch w Golubiu-Dobrzyniu i po jednym w Kawkach i Wrockach.

Oprócz dworców założenia adaptacyjne obejmują także budynki wieży wodnej i stacji pomp w Kowalewie oraz nastawni kolejowej w Golubiu-Dobrzyniu. W tym pierwszym powstanie kawiarnia lub mała restauracja, w drugim punkt informacji turystycznej, galeria oraz sklep i restauracja.

"Interesująco zapowiada się adaptacja dworca we Wrockach, gdzie zaplanowano ekspozycję historycznej techniki kolejowej, złożoną z prawdziwych, działających urządzeń oraz ich modeli. Ekspozycja ta będzie częścią przyszłego muzeum kolejnictwa w Toruniu" - dodał marszałek.

Rewitalizacja linii kolejowej nr 209 od Torunia do Brodnicy jest możliwa dzięki europejskim środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przewidywany koszt przedsięwzięcia to 12 mln złotych.


źródło: PAP/podroze.onet.pl

Komentujesz: Kujawy: pociągiem retro do zamku

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: pociąg, muzeum, golub-dobrzyń, kujawy, kujawsko-pomorskie


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie