Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Kto zdobędzie Złotego Czekana 2012?


15-03-2012


Jubileuszowe XX Złote Czekany zostaną rozdane 21-24 marca w Chamonix i Courmayeur. Z około 80 przejść z 2011 roku nominowano sześć według jury, najciekawszych. Dodatkowo tegorocznym laureatem nagrody za życiowe osiągnięcia będzie Robert Paragot, francuski alpinista.


Podobnie jak w poprzednim roku wszystkie nominacje to wyprawy, które postawiły na styl alpejski, maksymalną samowystarczalność i ambitne cele. Tegoroczne nominacje mają niestety smutny akcent, ponieważ jeden z nominowanych wspinaczy Bjørn-Eivind Årtun zginął 9 lutego w wypadku wspinaczkowym w Norwegii.


Nominacje:

Dollar Rod na północnej ścianie Piku Pobiedy
15 sierpnia 2011 roku Gienadij Durow i Denis Urubko stanęli na szczycie Piku Pobiedy po pokonaniu nowej drogi Dollar Rod (rosyjskie 6B, V+/VI M5). Jest to czwarta droga na tej ścianie. Pokonuje ona najwyższą partię ściany, a trudności znajdują się w górnej części. W listopadzie kazachscy wspinacze otrzymali za to przejście nagrodę azjatyckiego Złotego Czekana.


Wejście na dziewiczy Saser Kangri II
Amerykanie Mark Richey, Steve Swenson i Freddie Wilkinson zorganizowali ekspedycję do indyjskiego Karakorum, gdzie wspięli się nową drogą 1700-metrową południowo-zachodnią ścianę Saser Kangri II (drugi pod względem wysokości niezdobyty szczyt Ziemi). Przejście zajęło im cztery dni (3 biwaki).


K7 West
Młody słoweński zespół w składzie Nejc Marcic i Luka Strazar zdobyli zachodni wierzchołek K7, nową drogą na dziewiczej północno-zachodniej ścianie. Wspinaczka w stylu alpejskim trwała trzy dni. Była to ich pierwsza himalajska wyprawa, a udało im się od razu dokonać trzeciego wejścia na szczyt K7.


Wejście na Xuelian North-East w Chinach
Xuelian North-East był ostatnim niezdobytym 6-tysięcznym szczytem w paśmie Xuelian Feng w chińskim Tien Szanie. Słoweńcy Ales Holc, Peter Juvan i Igor Kremser zdobyli go w alpejskim stylu w 4 dni północno-zachodnią granią.


Meru Central w Indiach
Wielokrotnie atakowany od 1986 roku filar na wschodnim filarze Meru Central został pokonany przez trzyosobowy amerykański zespół w składzie Conrad Anker, Jimmy Chin i Renan Ozturk. Na trudności drogi składał się skalny teren z wymagającą wspinaczką klasyczną i hakową. W górnych partiach z kolei trudny mikst.


Venas Azules na Torre Egger
Nowa droga w Patagonii, krainie kapryśnej pogody, zawsze warta jest odnotowania. Norwegowie Bjørn-Eivind Aartun i Ole Lied otworzyli nową linię Venas Azules na południowej ścianie Torre Egger. Swoją linię wyznaczyli w stylu alpejskim w ciągu dwóch dni. 950-metrowa droga ma około 350 metrów nowego terenu z trudnościami do 6b+ A1 AI6. W większości są to odcinki pionowego lodu.


Źródło: goryonline.com


Komentujesz: Kto zdobędzie Złotego Czekana 2012?

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wspinaczka, wspinaczka alpinizm, francja, złoty czekan


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie