Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Kraków: Jarmark Świętojański po raz trzeci


27-06-2012


Kramy kupieckie, warsztaty rzemieślnicze oraz benedyktyńska karczma staną w najbliższy weekend nad Wisłą w Krakowie. Podczas odbywającego się po raz trzeci Jarmarku Świętojańskiego będzie można zobaczyć m.in. pokazy władania mieczem i lancą oraz łucznictwa konnego.


Motywem przewodnim tegorocznego jarmarku, który potrwa od piątku do niedzieli, będą prawa i zwyczaje w dawnym Krakowie. "To impreza adresowana do całych rodzin. Przez trzy dni będzie może poczuć się jak w średniowiecznym miasteczku. Przygotowano atrakcje zarówno dla dorosłych jaki i dla najmłodszych, którym dedykowane są ścieżki edukacyjne" - powiedziała PAP Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego.


Dla dzieci jarmark będzie okazja do zdobycia certyfikatów: podhutmaniego czyli dawnego strażnika miejskiego, szafarza dworskiego czyli zaopatrzeniowca oraz "panny doskonałej" i "młodzieńca doskonałego" czyli znawcy dawnych obyczajów. Oprócz nauki chodzenia na szczudłach, żonglerki i pojedynków na maczugi dzieci najmłodsi będą mogli spróbować ścinania kapusty mieczem i wziąć udział w wyścigach na specjalnych nartach albo w workach.


W programie jarmarku znalazły się pokazy dawnego rzemiosła, warsztaty tańców plebejskich, zagadki i gry terenowe. Po raz pierwszy u stóp Wawelu rozłożony zostanie kram z tkaninami i strojami oraz warsztat rzemieślnika wyrabiającego skarpety z owczego runa techniką igłową. Atrakcją imprezy dla wielu będzie zapewne kat, który przywiezie ze sobą dyby i inne narzędzia tortur. Płatnerz zademonstruje, jak wyklepać zbroję, a łucznicy będą uczyć trzymania łuku i kuszy. Będzie też można nauczyć się lepienia garnków, lania świec z wosku i kręcenia powrozów.


Na głodnych i spragnionych gości jarmarku czekać będą kramy z jadłem. W sobotę odbędzie się konkurs na najpiękniejszy wianek, a dla ułatwienia ich plecenia będą specjalne stanowiska z kwiatami i ziołami. Wianki będzie można później puścić na wodę. Xiążęca Drużyna Konna z Warszawy zaprezentuje swe umiejętności we władaniu mieczem i lancą oraz pokazy łucznictwa konnego. Widzowie obejrzą inscenizację XII-wiecznej trzynastowiecznej legendy o najeździe Tatarów na Kraków, wyjaśniającą pochodzenie hejnału mariackiego. Tegoroczny jarmark z powodu cięć w budżecie KBF jest krótszy od dwóch poprzednich edycji.


Źródło: PAP


Komentujesz: Kraków: Jarmark Świętojański po raz trzeci

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: kraków, jarmark świętojański


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie