Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Kraków dla niepełnosprawnych

07-09-2009

 

Droga Królewska, biegnąca przez krakowskie Stare Miasto z Barbakanu na Wawel, będzie od przyszłego sezonu dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych turystów.


Przy najważniejszych zabytkach położonych przy Drodze Królewskiej stanie dwanaście makiet z brązu. Dzięki nim niepełnosprawni turyści, zwłaszcza niewidomi i niedowidzący, będą mogli poznać za pomocą dotyku architekturę, a niekiedy też najbliższe otoczenie: Barbakanu, Domu Matejki, Bazyliki Mariackiej, Sukiennic, Wieży Ratuszowej, Kościoła o. Franciszkanów, Placu św. Marii Magdaleny, Kościoła św. Andrzeja, Kościoła św. Piotra i Pawła, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka oraz Wzgórza Wawelskiego.


Ponadto na początku trasy turystycznej, przy Barbakanie, stanie makieta przedstawiająca układ przestrzenny całego Starego Miasta i przebieg Drogi Królewskiej. Wszystkie makiety będą opisane językiem Braille'a. Turyści będą też mieli możliwość załadowania do telefonów komórkowych lub urządzeń z anteną GPS komunikatów głosowych z informacjami na temat trasy.

 

Na stronie internetowej miasta Krakowa zostanie uruchomiona aplikacja, dzięki której możliwe będzie ściągnięcie komunikatów w językach: polskim i angielskim na osobiste urządzenia. Informacje, czytane przez profesjonalnego lektora, będzie można odsłuchiwać w określonej strefie wokół poszczególnych zabytków.


- Makiety dotykowe dla osób niewidomych nie są rzeczą nową, ale w takiej skali przedsięwzięcie będzie pierwszym w Polsce - twierdzi Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych. Według Dąsala tak przystosowana trasa turystyczna będzie służyć dzieciom ze szkół dla niewidomych i niedowidzących do nauki poruszania się w przestrzeni miejskiej.


Makiety, choć przygotowane głównie z myślą o niepełnosprawnych, mają służyć wszystkim turystom. Będą ukazywać zabytki i ich otoczenie z zupełnie innej perspektywy, odsłaniając obszary niewidoczne z pozycji osoby stojącej na ulicy. Realizacja przedsięwzięcia będzie kosztować 1,35 mln zł. W 75 proc. pieniądze będą pochodzić z dofinansowania UE, resztę wyłoży gmina Kraków.


Droga Królewska - Via Regia - to średniowieczny trakt prowadzący od kościoła św. Floriana, za murami miejskimi przez Barbakan, Bramę Floriańską, ul. Floriańską, Rynek Główny i ul. Grodzką na Wzgórze Wawelskie. Jej nazwa jest nawiązaniem do uroczystych wjazdów monarchów, procesji koronacyjnych oraz konduktów pogrzebowych, których trasa wiodła tamtędy na Wawel. Przy Drodze Królewskiej znajdują się najważniejsze zabytki Krakowa.

 

źródło: PAP/turystyka.interia.pl


Komentujesz: Kraków dla niepełnosprawnych

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie