Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Wieliczka rozpoczęła nowy sezon19-04-2011


Kopalnia Soli „Wieliczka” 15 kwietnia uroczyście rozpoczęła nowy sezon turystyczny. Spotkanie w komorze Jana Haluszki było okazją do podsumowania roku 2010, zaprezentowania planów na rok 2011 oraz nagrodzenia instytucji i biur podróży, które w minionym sezonie najlepiej promowały solne dziedzictwo.


W ubiegłym roku solny zabytek zwiedził ponad milion gości (1 003 437 gości). Blisko 529 tys. turystów przyjechało z zagranicy – najczęściej po Trasie Turystycznej wędrowali Brytyjczycy, Włosi, Francuzi, Niemcy, Francuzi, Koreańczycy. Nie zabrakło też przybyszów z odległych i egzotycznych zakątków Ziemi (np. Kajmany, Fidżi, Tajlandia, Singapur). W pierwszym kwartale 2011 roku wśród obcokrajowców najliczniejszą grupę tworzą kolejno: Brytyjczycy, Rosjanie, Koreańczycy, Francuzi, Włosi.


Od stycznia do marca 2011 roku Kopalnię Soli „Wieliczka” zwiedziło 118,7 tys. gości, czyli o 9% więcej niż w adekwatnym okresie 2010 roku (więcej o 9,4 tys. osób). Przewodnicy schodzili z turystami do podziemi 5,6 tys. razy, o 306 razy częściej niż rok wcześniej. 42% grup zorganizowanych zostało oprowadzonych w języku polskim. Najpopularniejszym językiem obcym, w którym oprowadzani byli turyści zagraniczni przez przewodników, był angielski. 50% odwiedzających to turyści krajowi. Liczba


Od grudnia 2010 zwiedzający mogą podziwiać komorę Michałowice – zabezpieczona i wyremontowana podobnie jak w XIX wieku stanowi ozdobę Trasy Turystycznej. Kopalnia zaproponowała również interesujący program edukacyjny pt. „Wiedza na wagę soli”. Zmienił się wystrój sklepu firmowego „Żupnik”, a na jego półkach pojawiła się m.in. nowa linia soli kosmetycznych oraz ekskluzywna kolekcja kosmetyków na bazie soli.


Co w planach?

•  „Szlaki Nowej Przygody w zabytkowej Kopalni Soli Wieliczka” - projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dofinansowanie wynosi 19 840 000 zł, co stanowi 44,84% wartości projektu.

•  Komora Słowackiego – miejsce przystosowane do organizacji noclegów przygotowane na zapewnienie wypoczynku 50 osobom.

•  Miejsce odpoczynku dla rodzin z dziećmi, czyli komora Witos Górny, w której pojawią się plac zabaw, kawiarenka.

•  Nowy wygląd komory Staszica – nowa aranżacja sklepów firmowych oraz wystawy geologicznej.

•  Zaplecze gastronomiczne – komora Lebzeltern, które podniesie wydajność pracy podziemnej kuchni oraz dzięki nowoczesnemu wyposażeniu umożliwi kucharzom kreowanie nowych wspaniałych dań.

•  Udostępnienie komory Pistek pod kątem rozwoju ofert dla dzieci. W Pistku będą prowadzone zajęcia interaktywne.

•  Nie tylko pod ziemią, czyli rozbudowa zaplecza dla lecznictwa. Budynek Młyna Solnego, nowa siedziba Podziemnego Ośrodka Rehabilitacyjno – Leczniczego funkcjonuje już od zeszłego roku. Od maja 2011r. uruchomione zostaną pokoje gościnne „Młyn Solny” (komfortowo urządzone 1-, 2-, 3- i 4-osobowe).


Więcej informacji na stronie www.kopalnia.pl


Komentujesz: Kopalnia Wieliczka rozpoczęła sezon 2011

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wieliczka, zabytki, kopalnia soli, sezon letni 2011


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


  • innuit

    Kopalnia Soli w Wieliczce to częsty cel szkolnych wycieczek, i bardzo dobrze, że młodzi ludzie mają możliwość ją zwiedzić:) Sama bardzo miło wspominam wycieczkę do kopalni, pierwszą oraz...

    innuit

  • gosiac

    po przeczytaniu powyższego artykułu widzę że Kopalnia soli w Wieliczce jest naprawdę popularnym miejscem do zwiedzania Do tego zapowiada się sporo nowych atrakcji które na pewno przyciągną...

    gosiac

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł