Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Konkurs "Śląskie na 5" rozstrzygnięty13-12-2011


Szlak Zabytków Techniki, OFF Festival, Uniwersytet Ekonomiczny i Europejski Kongres Gospodarczy triumfowały w tegorocznej edycji konkursu wojewody śląskiego "Śląskie na 5". Statuetkami nagradzane są osoby i instytucje, których osiągnięcia znacząco przyczyniły się do promocji regionu, jego dorobku gospodarczego, naukowego i kulturalnego w Unii Europejskiej.


Za osobowość roku została uznana Magdalena Piotrowska - nauczycielka historii i edukacji europejskiej w V Liceum Ogólnokształcącym im. Roberta Schumanna w Sosnowcu. Nagrody specjalne przyznano arcybiskupowi seniorowi Damianowi Zimoniowi, eurodeputowanemu Janowi Olbrychtowi i spółce Energoinstal, która uruchomiła w tym roku w Porębie k. Zawiercia Centrum Innowacyjnych Technologii Laserowych.


Konkurs po raz pierwszy zorganizowano w 2009 r., dla uczczenia piątej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Tegoroczna edycja obywała się pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE. Nagrody wręczono w poniedziałek w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.


W kategorii "Nauka" nagrodę otrzymał Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - największa uczelnia ekonomiczna w regionie. OFF Festival, którego twórcą jest Artrur Rojek, triumfował w kategorii "Kultura". Istniejąca od 2006 r. impreza, której pierwsze edycje organizowane były w Mysłowicach, od 2010 r. odbywa się w Katowicach.


Za najważniejsze wydarzenie gospodarcze uznano organizowany wiosną Europejski Kongres Gospodarczy. Co roku ściąga on do Katowic nie tylko czołowych przedsiębiorców, ale też polityków, w tym szefów państw europejskich. W tegorocznej edycji uczestniczyli m.in. premierzy Polski, Czech, Węgier i Chorwacji. Obejmujący blisko 40 obiektów dziedzictwa przemysłowego w regionie Szlak Zabytków Techniki Woj. Śląskiego otrzymał statuetkę w kategorii "Miejsce".


W kategorii "Osobowość" zwyciężyła Magdalena Piotrowska. Jej kandydatura została zgłoszona do konkursu przez Młodzieżową Radę Miasta Sosnowca, która wskazywała na jej zasługi w dziedzinie realizacji projektów informacyjno - edukacyjnych, związanych z Unią Europejską.


Nagrody specjalne przyznano abp. Zimoniowi - który przez ponad 26 lat był metropolitą katowickim, a od kilku tygodni jest na emeryturze - i eurodeputowanemu Platformy Obywatelskiej Janowi Olbrychtowi, który w przeszłości był marszałkiem woj. śląskiego i burmistrzem Cieszyna. W europarlamencie specjalizuje się on w zagadnieniach polityki regionalnej.


Źródło: PAP/turystyka.wp.pl


Komentujesz: Konkurs Śląskie na 5 rozstrzygnięty

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: szlak zabytków techniki, off festival, Śląskie na 5


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie