Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Konferencja „Wisła XXIw. Szanse i zagrożenia 2010-2015"03-12-2010


W dniach 29-30 listopada odbyła się konferencja „Wisła XXIw. Szanse i zagrożenia 2010-2015”, podczas której reprezentanci różnych środowisk planowali „Jaka ma być Nasza Wisła?”. Wszyscy byli zgodni co do faktu, iż rzeka może stać się narodową marką, trzeba jednak na jej rzecz wspólnie działać według jednolitego master planu rozwoju Wisły.

Celem konferencji „Wisła XXIw.” było stworzenie konkretnych narzędzi do wykorzystania przy zmienianiu Wisły w rzekę, która łączy Polskę i Polaków oraz jest znaną narodową polską marką. Wisła została porównana przez Adama Mikołajczyka z Best Place do bukietu kwiatów – różnorodnych i pięknych, choć nieuporządkowanych i równorzędnych. Prof. Witold Orłowski podkreślił, że mamy wiele – mamy Wisłę, ale trzeba wykorzystać jej potencjał. Trend ekologiczny oraz wzrost znaczenia przemysłu „czasu wolnego” determinuje rozwój terenów nadwiślańskich w oparciu o turystykę i rekreację, do których należy dostosować rolnictwo i przemysł tradycyjny. Ten rozwój powinien następować poprzez zwrócenie miast ku wodzie za pomocą wyjątkowej architektury, jak uważa dr Lucyna Nyka z Politechniki Gdańskiej, wpierana przez znanego projektanta Janusza Kaniewskiego. Aby móc jednak to zrealizować trzeba jednak zapobiec powodziom, takim jak tegoroczna. Prof. dr hab. Zygmunt Babiński z Uniwersytetu w Bydgoszczy podkreślił, iż regulacja nie musi być sprzeczna z ideą zachowania naturalnego charakteru rzeki. Wszyscy uczestnicy konferencji byli zgodni, co do tego, że markę Wisły trzeba budować w oparciu o jej unikatowy potencjał przyrodniczy i informować o nim poprzez tworzenie ścieżek przyrodniczych i krajobrazowych, tras rowerowych, pieszych i kajakowych.Informacja i edukacjaWielokrotnie została również podkreślona potrzeba stworzenia jednego źródła informacji na temat Wisły – na temat przyrody, ekologii, turystyki, kultury i historii terenów nadwiślańskich. Powinien być to wortal internetowy, który prezentowałby syntetyczny obraz Wisły, pokazujący ją z różnych perspektyw, ale obiektywnie. Ten wniosek potwierdza słuszność działań Fundacji Marka Kamińskiego, która taki wortal właśnie tworzy. Strona www.szlakwisly.pl ma stanowić takie kompleksowe źródło informacji o Wiśle. Ma być interaktywnym przewodnikiem po Wiśle, stale aktualizowanym i wzbogacanym o nowe użyteczne informacje zarówno dla laika, jak i eksperta.


Poza informacją mocno podkreślana podczas konferencji była potrzeba edukacji na temat Wisły. Uczestnicy warsztatu „Edukacja i ekologia” zaproponowali m.in. stworzenie narodowego programu „Rok Wisły” oraz włączenie tematyki wiślanej do programów szkolnych na wszystkich szczeblach edukacji.


Konferencja „Wisła XXIw. Szanse i zagrożenia 2010-2015” zorganizowana została przez Fundację Marka Kamińskiego we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz partnerami komercyjnymi, instytucjonalnymi i medialnymi. Była jednym z najważniejszych wydarzeń poświęconych Wiśle w ostatnich latach. Około 200 reprezentantów różnych środowisk związanych z królową polskich rzek, miało możliwość zapoznać się ze stanowiskiem osób patrzących na Wisłę z odmiennej perspektywy. Ta wymiana doświadczeń, która drugiego dnia konferencji miała formę warsztatów, przyczyniła się do wypracowania konkretnych propozycji działań w celu przywrócenia Wisły Polsce.


Szczegółowe informacje na stronie www.konferencja-wisla.pl

Komentujesz: Konferencja Wisła XXIw. Szanse i zagrożenia 2010-2015

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: warszawa, kamiński, fundacja kamińskiego, rzeka wisła, konferencja


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie