Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Kolyba z koszorem i chata kumornika15-10-2010


Kolyba z koszorem, chata kumornika oraz kuźnia ze starym miechem kowalskim tworzą Enklawę Budownictwa Drewnianego, która została uroczycie otwarta przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle . Realizacja projektu była możliwa dzięki środkom unijnym pozyskanym przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

Po blisko 25 latach, jakie minęły od pojawienia się pomysłu budowy Enklawy przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle, powstanie pierwszego skansenu, który jest wizerunkiem dziedzictwa kultury materialnej Górali Śląskich stało się faktem. Zadanie objęło również prace remontowe przy budynku Muzeum, który został przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Można tu zobaczyć kolybę wraz z koszorem, chatę kumornika, kuźnię, pasiekę pszczelarską i zielnik. Na pierwszej prezentacji podczas jej otwarcia można było przyjrzeć się pracy szkubaczek, które darły pierze, kowala w kuźni, czy górali wyrabiających owczy ser.

To ogromna satysfakcja i dobry dzień dla kultury, tradycji i wizerunku miasta Wisły oraz powiatu cieszyńskiego, bo pokazujemy, że dbamy o tradycję naszej ziemi. Bardzo się cieszę, że mogliśmy tą inwestycję zrealizować i to w dość krótkim czasie. Dziś wszystkie osoby zaangażowane w realizację tego projektu mogą być usatysfakcjonowane – powiedział Czesław Gluza, Starosta Cieszyński.

Wierzę, że ludzi, którzy będą zainteresowani tym, jak to dawniej się mieszkało i pracowało, będzie dużo, zwłaszcza, że enklawa jest w samym centrum miasta. Chciałabym, aby ludzie, którzy tutaj przychodzą poczuli się, jak w domu. Chcę by ludzie tutaj sobie przyszli, usiedli na ławie u kowala, przyjrzeli się jego pracy i zadumali się nad swoim życiem przez chwilę. Jak przyjdzie wiosna i będą tutaj rosły te wszystkie zioła i zboże, to będzie tutaj tak pięknie „woniało”, że sobie nawet to trudno wyobrazić. Ten mały okruch Ojcowskiego Domu, będzie okruchem kultury żywej. Nie chcę, by to miejsce nazywać skansenem, bo tutaj najważniejszy jest żywy człowiek. Jestem szczęśliwa, że to nasze marzenie, profesora Jana Kropa, moje i wielu ludzi w Wiśle się spełniło. Mam nadzieję, że będzie to miejsce, które zatrzyma wartości tej ziemi i będzie atrakcyjne dla rodowitych wiślan i turystów – powiedziała Małgorzata Kiereś, kierownik Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

Inwestycję zrealizował Powiat Cieszyński, który na projekt „Dziedzictwo Śląska Cieszyńskiego – Enklawa Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle” otrzymał dofinansowanie w wysokości prawie 840 tys. zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe prawie 150 tys. pochodziło z budżetu powiatu.


źrodło: gosilesia.pl

Komentujesz: Kolyba z koszorem i chata kumornika

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: wisła, chata, kuźnia, kolyba, enklawa budownictwa drewnianego


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie