Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2191)

Kazimierz dolny: Turniej Panien Apteczkowych

19-02-2013

9 marca w Kazimierzu Dolnym odbędzie się X Turniej Panien Apteczkowych. Zjazd towarzyszy trzydniowemu cyklowi wydarzeń pt. „Kazimierz bywa kobietą”.

„Kazimierz bywa kobietą” to cykl wydarzeń organizowanych na terenie całego Kazimierza Dolnego adresowanych głównie dla kobiet i tworzonych przez kobiety. To koncerty, wystawy, spotkania, warsztaty, rozmowy organizowane w związku ze Dniem Kobiet, na które do miasteczka przyjeżdżają malarki, aktorki, dziennikarki, reżyserki, pisarki, terapeutki i inne twórcze kobiety. Prezentowane są ich pasje, twórczość, poglądy, doświadczenia.

W tym roku w Kazimierzu pojawią się również pasjonatki nalewek, które wzorem dawnych panien apteczkowych, zajmujących się wytwarzaniem nalewek w polskich dworach – założyły w Lublinie nieformalne Towarzystwo Panien Apteczkowych. Na jego czele stanęła aktorka Ewa Dałkowska, która zasiada w kapitule oceniającej nalewki podczas Turniejów Panien Apteczkowych odbywających się w Lublinie. Było już dziewięć takich konkursów, jubileuszowy odbędzie się właśnie w Kazimierzu Dolnym.

Waldemar Sulisz, nazywany „ojcem chrzestnym” polskich nalewek w 2003 r. wpadł na pomysł, żeby odtworzyć polską tradycję nalewek, zniszczoną przez PRL. Na lubelskich i kazimierskich turniejach wychowały się rzesze nalewkowiczów, w tym tacy mistrzowie jak Hieronim Błażejak z Torunia. Wzorem Lublina kolejne turnieje powstały w Poznaniu, Grucznie i Wrocławiu. Dziś w Polsce rocznie odbywa się ponad 100 konkursów nalewek.

Źródło: materiały prasowe


Komentujesz: Kazimierz dolny: Turniej Panien Apteczkowych

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: kazimierz dolny


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie