Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Katowice: darmowa wypożyczalnia i wycieczki


09-08-2010


Bezpłatne wypożyczalnie rowerów holenderskich uruchamia przy okazji odbywających się w Katowicach imprez kulturalnych biuro koordynujące starania miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Niezależnie od imprez, w każdą sobotę, aż do początku października, mieszkańcy i turyści będą mogli uczestniczyć w darmowych rowerowych wycieczkach prezentujących m.in. unikatowe katowickie osiedla - w dzielnicach Nikiszowiec i Giszowiec.

Jak poinformował PAP w piątek Mirosław Rusecki z katowickiego biura ESK 2016, dwie tymczasowe wypożyczalnie rowerów urządzono właśnie na terenie Doliny Trzech Stawów, gdzie w piątek rozpoczyna się trzydniowy Off Festival.

Uczestnicy festiwalu mogą znaleźć wypożyczalnie przy głównej bramie i przy polu namiotowym. Prócz organizowanych także dla nich wycieczek rowerowych, będą mogli też popedałować po Katowicach samodzielnie - wypożyczenie stylowego "holendra" będzie bezpłatne do dwóch godzin.

Podobne tymczasowe wypożyczalnie mają działać m.in. przy okazji zapowiadanej na 26-29 sierpnia piątej odsłony festiwalu Tauron Nowa Muzyka, a także planowanej na 9 października 30. edycji słynnej Rawy Blues. W ramach Rawy rowerowe wycieczki poprowadzą śladem miejsc związanych ze śląskim bluesem.

Rusecki przypomniał w piątek, że podobna festiwalowa wypożyczalnia rowerów działała już podczas ubiegłorocznego festiwalu Nowa Muzyka. Wówczas popularnością cieszyły się oferowane wycieczki do miejsc związanych z industrialną historią miasta i regionu.

Ponieważ jednak Katowice reklamują swoje starania o tytuł ESK 2016 zaskakującym w pierwszej chwili hasłem "miasto ogrodów" - wycieczki rowerowe organizowane przez biuro ESK wiodą do miejsc, które potwierdzają umocowanie tego hasła w historii.

Najstarsze miasto ogród, leżące w granicach obecnej Polski, to bowiem właśnie katowicki Giszowiec. W centrum wybudowanego w 1910 r. osiedla znajdował się plac, wokół którego zgromadzono szkoły, sklepy, pocztę, gospodę, administrację osiedla, łaźnię, pralnię i domy noclegowe.

Pod koniec lat 30. ub. wieku w miastach woj. śląskiego zaczęły też powstawać ogródki jordanowskie z pawilonami przedszkolnymi i sportowo-rekreacyjnymi. W Katowicach udało się zbudować co najmniej cztery takie ogrody. W stolicy województwa powstały też place zabaw, obowiązkowo wyposażone w brodzik i piaszczyste plaże - ich ślady istnieją do dziś.

Tropem katowickich ogrodów będzie można jeździć holenderskimi rowerami do września. Cosobotnie wycieczki będą startowały z katowickiego biura ESK 2016 znajdującego się w gmachu Centrum Kultury Katowice. Informacji na ten temat można szukać na stronie www.2016katowice.eu.

źródło:PAP/pz/podroze.onet.pl

Komentujesz: Katowice: darmowa wypożyczalnia i wycieczki

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie