Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Karkonosze, więcej niż tylko góry


13-11-2012


Z badań przeprowadzonych przez firmę Nielsen Polska wynika, że 48% Polaków wyjechało w tym roku na urlop. Ponad 40% badanych respondentów zdecydowało się na pobyt w górach. Oprócz popularnych Tatr, ankietowani wybierali Karkonosze.


Osoby, które wybiorą Karkonosze jako miejsce wypoczynku z pewnością nie będą narzekać na nudę. Warto wybrać się tu jesienią czy zimą. W pochmurne, listopadowe dni, kiedy nie dopisuje pogoda, zamiast siedzieć w domu można skoczyć na bungee albo spróbować zjazdu kolejką linową, nazywaną tyrolką. Fanów mocnych wrażeń zadowoli też możliwość uprawiania ekstremalnej formy kolarstwa górskiego – downhillu, wspinaczki skałkowej czy chodzenia po mostkach linowych.


Turyści spragnieni ekstremalnych wrażeń powinni odwiedzić też punkt anomalii grawitacyjnej w Karpaczu - odstępstwa od prawa grawitacji można zauważyć na ulicy Strażackiej. W tym miejscu pozostawione „na luzie” samochody, krople wody i inne kuliste przedmioty, samodzielnie toczą się w kierunku szczytu wzniesienia. Badania naukowe przeprowadzone w tym miejscu potwierdziły istnienie strefy anomalii i wykazały, że grawitacja jest tu słabsza o 4%.


Mocnych wrażeń dostarczą też podziemne trasy turystyczne: „Sztolnie Kowary”, w których zgromadzono eksponaty z podziemnego świata legend i historii górnictwa – oraz „Kowarskie Kopalnie” – w dawnej kopalni uranu. Każda z tych tras liczy ponad 1000 metrów długości i pełna jest tajemniczych chodników, grot i komór.


Karkonosze to miejsce atrakcyjne również zimą. Podczas najbliższych miesięcy będzie można tu uprawiać liczne sporty zimowe. Narciarzy przyciąga fakt, że oferta polskich gór dorównuje poziomem ośrodkom po czeskiej stronie granicy. O wysokich standardach, jakie oferują karkonoskie stacje narciarskie, świadczy ostatni ranking Newsweeka, w którym Szklarską Porębę uznano za najlepszy ośrodek w Polsce dla zaawansowanych narciarzy.


Niezwykle atrakcyjnym miejscem dla miłośników turystyki i aktywnego wypoczynku jest Jelenia Góra. Znana w Europie „karkonoska fala” przyciąga wielbicieli lotów szybowcowych w kraju i z zagranicy - to właśnie w Aeroklubie Jeleniogórskim można zdobywać diamenty do złotej odznaki szybowcowej.


Obok doskonałych warunków do aktywnego wypoczynku, Jelenia Góra stanowi kulturalne i artystyczne centrum regionu, znane z festiwali muzycznych, pokazów, wystaw czy niekonwencjonalnych działań teatralnych. Bogata, jesienna oferta kulturalna miasta obejmuje m.in.: Wrzesień Jeleniogórski – tradycyjne święto miasta, Festiwal „Silesia Sonans” oraz Jarmark Staroci i Osobliwości, które przyciągają zainteresowanych zarówno z Polski jak i z zagranicy. Warto odwiedzić również Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, w którym zgromadzono miniaturowe obiekty reprezentujące zabytki architektury Kotliny Jeleniogórskiej oraz polsko-czeskiego i polsko-saksońskiego pogranicza w skali 1:25. Podczas zwiedzania można posłuchać wielu ciekawostek i opowiadań związanych z przeszłością oglądanych miniatur.


Osoby chcące uciec od zgiełku miasta i odpocząć w ciszy i spokoju, zamiast popularnych ośrodków turystycznych powinny wybrać ciche i spokojne zakątki Karkonoszy. Warto odwiedzić Piechowice, Mysłakowice z pałacem królewskim i domami tyrolskimi, Przesiekę z Wodospadem Podgórnej, Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki lub urokliwą Starą Kamienicę. Potrzeby spokoju i relaksu można również zaspokoić w pełnej zieleni, uzdrowiskowej części Jeleniej Góry - Uzdrowisku Cieplice.


Źródło: materiały prasowe


Komentujesz: Karkonosze, więcej niż tylko góry

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: góry, kowary, karkonosze, jelenia gora


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie