Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Jest projekt Muzeum II Wojny Światowej


03-09-2010


Konkurs na projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku został rozstrzygnięty. Zwyciężyło Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. Budowla jego projektu to przekrzywiona trójkątna wieża na powierzchni. Reszta obiektu ma się znaleźć pod ziemią.

Werdykt jury w konkursie na projekt Muzeum II Wojny Światowej został dziś odczytany na Politechnice Gdańskiej w obecności premiera i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Zwycięzcy, Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, zrealizują swój projekt oraz dostaną 80 tys, euro. Jacek Droszcz, szef Studia Kwadrat, tłumaczył symbolikę budowli:

"Publiczność zaczyna zwiedzanie muzeum od podziemi - od piekła wojny - aż trafia na wieżę, z której widać panoramę Gdańska."

Na konkurs wpłynęło 240 prac z 33 krajów. Jury konkursu, w którym zasiadało wielu znanych architektów, nie miało wątpliwości, że praca architektów z Trójmiasta jest najlepsza. W uzasadnieniu napisano:

"Minimalne środki architektoniczne z wielką gracją łączą historyczny element z nowoczesną ideą budynku. Nowatorski, wielki projekt wykorzystuje niepowtarzalną atmosferę miasta i przekształca ją w nowoczesny sposób."

Jury podkreśliło, że projekt z łatwością wpisuje się w otoczenie, a jego faktura i ciemnoczerwony kolor doskonale współgrają z z kolorytem miasta. Oceniono, że jest to muzeum na miarę XXi wieku, które ma szansę stać się ikoną.

Drugie miejsce też zajęli Polacy. Firma Piotr Płaskowicki & Partnerzy z Warszawy, która zaproponowała muzeum w formie gdańskich kamieniczek dostała 50 tys. euro nagrody.

Trzecie miejsce i 30 tys. euro przypadło Grekom z firmy Beta Plan, która zaproponowała budynek przypominający z jednej strony bunkry, a z drugiej - bloki obozu koncentracyjnego.

Zwycięzcom gratulował sam premier Donald Tusk, który podkreślał wagę wygranej przy tak licznej konkurencji i wymagającym jury:

"Chcę zadeklarować, patrząc głęboko w oczy ministrowi kultury Bogdanowi Zdrojewskiemu, że będziemy traktowali tę sprawę jako priorytet, nawet w trudnych czasach kryzysu. Tym bardziej zasługuje to na wsparcie i państwa, i miasta, i to wsparcie w dalszym ciągu deklaruję."

W jury zasiadali cenieni architekci: Daniel Libeskind, George Ferguson, Hans Stimmann, Wiesław Gruszkowski, Grzegorz Buczek, Wiesław Czabański, Wiesław Bielawski, dyrektor Museum of London Jack Lohman, artysta grafik Andrzej Pągowski, scenograf i kostiumolog Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz historyk Wojciech P. Duda.

Budowa muzeum w rejonie ulicy Wałowej ma się rozpocząć w 2012 roku. Budynek ma być gotowy po dwóch latach. Uroczyste otwarcie planowane jest na 1 września 2014 roku, w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.


źródło:tvn24.pl/gazeta.pl/podroze.onet.pl
zdjęcia:trojmiasto.pl

Komentujesz: Jest projekt Muzeum II Wojny Światowej 03.09

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie