Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Jarmark Jagielloński30-07-2010


Jarmark Jagielloński to twórcze połączenie dawnego Jarmarku Kupieckiego oraz współczesnego Jarmarku Kulturalnego. Unikatowe w skali kraju spotkanie artystów, rzemieślników i rękodzielników oraz miłośników kultury, tradycji i dobrej zabawy. Cztery dni z muzyką folkową, turniejami rycerskimi, grami tradycyjnymi i teatrem. Na straganach nieprzebrane bogactwo autentycznych, ręcznie wytwarzanych przedmiotów. Warsztaty tańca tradycyjnego, gry na suce biłgorajskiej, basach, wikliniarstwa, garncarstwa, tkactwa, plastyki obrzędowej.

Jarmark Jagielloński kontynuuje tradycje jarmarków organizowanych w XV i XVI wieku w Lublinie. To tutaj, w epoce Jagiellońskiego Złotego Wieku spotykali się kupcy i artyści z wielu ziem Rzeczypospolitej, odległych krańców Europy a także Azji. Jeśli mówimy dziś o jednolitym rynku Europy, to jarmarki lubelskie na pewno są jego prawzorem.

Współczesny Jarmark to nie tylko kolorowe stragany i subtelne rękodzieło. To również barwne parady, podczas których dwumetrowa złota kura wędruje między kamienicami Starego Miasta w orszaku mieszczan, rycerzy, kuglarzy, rzemieślników i muzyków. Historia przeplata się ze współczesnością, wiedza spotyka się z zabawą, tradycja z awangardą, gwara z językami obcymi.

Duma z mądrych tradycji, które w minionych wiekach przyczyniły się do bogactwa Miasta, świadomość spuścizny, mimo wiraży historii, pozostawionej przez pokolenia pozwala nam dziś cieszyć się pięknem i niepowtarzalnym klimatem Lublina i głęboko wierzyć w potencjał nadal tkwiący w mieście i jego mieszkańcach.


Wybrane atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego 2010:

Jarmark Kupiecki
- 250 wystawców z różnych zakątków Europy
- na straganach m. in. wyszywane soroczki, garncarstwo (łążkowskie, bolimowskie, huculskie, siwaki), rzeźba ludowa, malarstwo ludowe, ikony, wyroby kowali, wikliniarzy, plecionkarzy, koronka klockowa, haft łowicki, ludowe zabawki, swojskie jadło
- warsztaty i pokazy rzemiosła: malowania na szkle, garncarskie, tkackie, przędzenia na kołowrotku, plastyki obrzędowej, wyplatania ze słomy, wikliny i siana

Jarmark Kulturalny
- 300 artystów - od ludowych do współczesnych i awangardowych
- koncerty - m. in.: „1000 kilometrów muzyki”, Orkiestra św. Mikołaja (Polska), Hollòènek Hungarica (Węgry), Fanfary z Transylwanii (Rumunia), Tiacziw Banda/Kapela Maniowa (Zakarpacie/Ukraina Podkarpacka), Trebunie – Tutki i Kinior Future Sound (Polska), Joryj Kloc (Ukraina)
- wieczorne potańcówki jarmarkowe
- Festiwal Opowiadaczy „Słowodaję”
- warsztaty muzyczne i taneczne
- 250 rycerzy z Polski, Austrii i Ukrainy toczących boje podczas dwudniowego turnieju
- Kino Jarmarkowe
- wystawy i spotkania autorskie
- spektakle: „Pieśń o Rolandzie”, „Trzej Muszkieterowie”, spektakl obrzędowy o Garncarzu Jadamku, „Drzewo” Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Stefana Szmidta

Jarmark dla Dzieci
- ludowe gry i zabawy z muzyką i tańcem na żywo
- Magiczny Port Teatru Wagabunda
- park gier i zabaw tradycyjnych
- muzyczny plac zabaw
- warsztaty rękodzieła

Zapraszamy też do zwiedzania Starego Miasta i Jarmarku z lubelskimi przewodnikami.

Wszystkie atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego są bezpłatnePolska Wita jest patronem medialnym Wydarzenia

Komentujesz: Jarmark Jagielloński

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie