Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu21-02-2011


W ramach wdrażania Programu „Trakt Królewsko – Cesarski” Miasto Poznań rozpoczęło w 2007 roku prace nad aktywizacją turystyczną Ostrowa Tumskiego i Śródki. Dążenia te są ugruntowane przeświadczeniem, że niezwykła wartość historyczna i zabytkowa tego obszaru, ściśle związanego z początkami Poznania oraz naszej państwowości nie przekłada się na stopień zainteresowania turystów tym miejscem.


Przy współpracy z szerokim gronem specjalistów z wielu dziedzin, opracowana została koncepcja nowego sposobu prezentacji bogatego dziedzictwa kulturowego tej najstarszej części Poznania. Docelowo powstać ma tutaj tzw. park historyczny. Jego głównymi elementami będą zabytkowe obiekty połączone tematycznymi ścieżkami turystycznymi. Park ma stać się miejscem edukacji oraz rekreacji w poszanowaniu walorów kulturowych miejsca. Jednym z głównych elementów parku będzie Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego – nowy obiekt, w którym prezentowane będą burzliwe ponad 1000 letnie dzieje wyspy…


Miejscem realizacji przedsięwzięcia jest zlokalizowana nad brzegiem Cybiny dawna Śluza Tumska, będąca reliktem pruskich fortyfikacji. Bazując na jej dawnym zasięgu i kształcie, przewiduje się wykorzystanie istniejących, XIX-wiecznych elementów Śluzy Tumskiej oraz budowę nowego obiektu kulturowego na potrzeby organizacji Interaktywnego Centrum Historii.


Wizyta w Centrum Historii ma przygotować turystów do zwiedzania Ostrowa Tumskiego. Ma przekazać wiedzę, zaciekawić, pobudzić wyobraźnię, tak aby zwiedzający po obejrzeniu ekspozycji, weszli na Ostrów Tumski i w pełni świadomi znaczenia miejsca zapoznawali się z oryginalnymi obiektami i zabytkami. Centrum ma zachęcić przede wszystkim do wizyty w Katedrze, w Muzeum Archidiecezjalnym, a także w budowanym w chwili obecnej obiekcie rezerwatu archeologicznego (inwestycja Miasta Poznania, nadzorowana przez Muzeum Archeologiczne) prezentującym wały obronne grodu z czasów Mieszka I.


Projekt jest dofinansowany w 60% z Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”; działanie 6.4. „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”


Projekt realizowany jest w ramach specustawy znajduje się na liście przedsięwzięć EURO 2012 o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012.


Komentujesz: Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: poznań, ostrów tumski, wielkopolska, dzięcięce euro 2012


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie