Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2267)

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2013

04-09-2013

Inauguracja tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 7 września br. o godz. 12.00 w Opactwie Cysterskim w Wąchocku. Na uczestników czeka wiele atrakcji m.in. zwiedzanie z przewodnikiem zakamarków Klasztoru, rekonstrukcje obozu z okresu Powstania Styczniowego oraz koncert w wykonaniu Wiesława Ochmana.

21. Europejskie Dni Dziedzictwa – wystawy, koncerty, warsztaty mające miejsce w całej Polsce – odbywają się pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”. Pragniemy pokazać Polskę jako państwowość, która trwa nieprzerwanie od X wieku oraz przypomnieć wszelkie formy budowy i walki o polską państwowość – mówi dr hab. inż. arch. Małgorzata Rozbicka dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wybór tematu wynika też z faktu, że tegoroczne EDD zbiega się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. W związku z tym Narodowy Instytut Dziedzictwa chce także zwrócić szczególną uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości.

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 roku. Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Szczegółowe informacje na stronie www.dd.nid.pl


Komentujesz: Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2013

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: europejskie dni dziedzictwa, dni dziedzictwa


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie