Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

III Rajd Narciarski po Puszczy Kampinoskiej14-02-2012


Towarzystwo Narciarskie „Biegówki” i Kampinoski Park Krajobrazowy zapraszają miłośników biegówek i historii w sobotę, 18 lutego na trzeci już Rajd Narciarski po Puszczy Kampinoskiej. Tegoroczny temat przewodni to Żołnierze na nartach.


Trasa rajdu będzie wiodła przez rzadziej odwiedzane, położone najdalej od Warszawy północno-zachodnie fragmenty Puszczy Kampinoskiej. Rozpocznie się przy dawnej stacji kolejki wąskotorowej w Wilczych Tułowskich i malowniczo biegnącym, wydmowym szlakiem poprowadzi do muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy. W sumie uczestnicy rajdu pokonają na biegówkach 20 km.


Po drodze nie zabraknie historycznych atrakcji z udziałem grup rekonstrukcyjnych i prawdziwych żołnierzy. Jedną z niespodzianek będą ukryci w śniegu fińscy żołnierze w oryginalnym umundurowaniu z czasów fińsko-radzickiej wojny zimowej (przełom 1939 i 1940 roku).


Członkowie jak najbardziej polskiej grupy rekonstrukcyjnej Suomen Armeija opowiedzą o jednostkach narciarskich, których działania pomogły obronić niezależność Finlandii – opowiada organizator rajdu Piotr Manowiecki z TN Biegówki.


W samym środku Puszczy, przy Kanale Łasica na narciarzy oczekiwać będą członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela”, którzy zaprezentują oryginalny sprzęt narciarski wykorzystywany przez Wojsko Polskie w dwudziestoleciu międzywojennym; opowiedzą też o obowiązkowym biegówkowym szkoleniu żołnierzy. Przez cały czas rajdu uczestnikom towarzyszyć będzie dwóch przedstawicieli 21. Brygady Strzelców Podhalańskich – współczesnej jednostki wojskowej przeznaczonej do działań bojowych w terenach górskich. Czy będą emablować narciarki i musztrować narciarzy? Organizator nie zdradza. Ponadto w programie zwiedzanie XVI-wiecznego kościoła obronnego w Brochowie, pokaz slajdów o historii jednostek wojskowych oraz ognisko.


Podczas rajdu bardzo ważny jest ubiór – przypomina Piotr Manowiecki. – Coś lżejszego na czas ruchu na nartach, by zanadto się nie zgrzać i coś cieplejszego, co zakładamy na każdym postoju. Dzięki temu nie zmarzniemy. Warto zatem pomyśleć o lekkim ubraniu do narciarstwa biegowego (dobrze oddychające, chroniące przed wiatrem, wilgocią i deszczem; ważne, by nie było zbyt ciepłe), opasce lub cienkiej czapce na głowę i rękawiczkach. Do plecaka koniecznie należy zapakować cieplejszą kurtkę, drugą parę cieplejszych rękawiczek, ciepłą czapkę, szalik, termos z gorącym napojem (najlepiej słodzoną herbatą) i przekąskę.


Zbiórka w sobotę, 18 lutego o godz. 8:15 pod pomnikiem Słowackiego na Placu Bankowym (wyjazd skibusu o 8:30), powrót w to samo miejsce około godz. 17:30-18:00. Można wsiąść również na pętli os. Górczewska, przy McDonalds` o godz. 8:50 (przy zapisach należy podać informację o miejscu wsiadania).


Koszt udziału w rajdzie to 32 zł dla członków TN Biegówki oraz 38 zł dla pozostałych osób.


Szczegółowe informacje na stronie www.tnbiegowki.pl


Komentujesz: III Rajd Narciarski po Puszczy Kampinoskiej

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: kampinoski park narodowy, narty biegowe, puszcza kampinoska


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie