Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Historia Wrocławia - dla każdego

16-04-2009

 

"1000 lat Wrocławia" to tytuł wystawy, którą można oglądać od czwartku w odrestaurowanym Pałacu Królewskim we Wrocławiu.

 

Na 3 tys. m kw. można zobaczyć ponad 3,5 tys. eksponatów. Remontowany i modernizowany od 2001 r. - kosztem 40 mln zł - pałac ma być wizytówką miasta.

 

Pałac Królewski przy ulicy Kazimierza Wielkiego, przeszedł gruntowną modernizację i został przekształcony w nowoczesne centrum wystawiennicze dla Muzeum Miejskiego, z siedzibami jego oddziałów: Muzeum Historycznym, Muzeum Sztuki Medalierskiej i Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.

 

"Wschodnie i południowe skrzydło gmachu zostało przeznaczone na prezentację wystawy stałej +1000 lat Wrocławia+. W ramach ekspozycji zgromadzono ponad 3,5 tys. obiektów ilustrujących dzieje Wrocławia od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne. Ogromną atrakcję stanowią drobiazgowo zrekonstruowane komnaty rezydujących tu niegdyś władców" - opowiadał w czwartek podczas uroczystego otwarcia Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Dodał, że zwiedzenie całego muzeum z przewodnikiem zajmie miłośnikom historii ok. 6 godzin.

 

Wystawę historyczną uzupełnia w skrzydle zachodnim kolekcja dzieł sztuki wrocławskich artystów z ostatnich dwóch stuleci. Zwiedzającym ma sprzyjać audiowizualny system oprowadzania oraz sprzęt pozwalający na symultaniczne tłumaczenie słów przewodnika w dwóch językach: angielskim i niemieckim. Sale edukacyjne wyposażono w multimedialne rzutniki; są też księgarnia i biblioteka.

 

W podziemiach budynku goście będą mogli napić się kawy w stylowej kawiarence, a w ciepłe dni odpocząć w zrekonstruowanym barokowym ogrodzie w towarzystwie kamiennych rzeźb wyobrażających cztery pory roku: Wiosnę, Lato, Jesień, Zimę.

 

Muzeum Historyczne, najstarszy oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, to miejsce, w którym przechowywane są niezwykle cenne świadectwa dziejów miasta. Do tej pory nie dysponowało ono jednak wystarczająco dużą powierzchnią wystawienniczą i magazynową, by móc w pełni zaprezentować wrocławianom swoją bogatą kolekcję dokumentów, plakatów, sztandarów, zdjęć oraz zbiorów grafiki i malarstwa z pejzażami miejskimi z okresu od XVI do XX w.

 

"Z tych samych powodów nie była również możliwa organizacja rzetelnej, stałej ekspozycji dotyczącej dziejów Wrocławia i Dolnego Śląska. Zubożało to niewątpliwie ofertę kulturalną i edukacyjną muzeum, a często uniemożliwiało także wypożyczanie cennych eksponatów od zaprzyjaźnionych placówek za granicą, w celu pokazania ich wrocławianom" - mówiła Marta Czyż, rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.


źródło: PAP/wp.pl

 Komentujesz: Historia Wrocławia - dla każdego

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie