Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Guimares - Europejska Stolica Kultury 2012


08-02-2012


W tym roku serce europejskiej kultury będzie biło w mieście Guimares. I to nie tylko z powodu festiwalu jazzowego. Guimares, kolebka państwa portugalskiego, będzie pełnić honory Europejskiej Stolicy Kultury. Stąd też Lonely Planet umieścił Guimaraes na liście 10 miast do odwiedzienia w 2012r.


Guimares, położone na północy kraju, to trzecie portugalskie miasto, któremu przyznano zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wcześniej przypadł on w udziale Lizbonie oraz Porto. Tytuł ten nadaje Rada Unii Europejskiej, a miasta mają za zadanie nie tylko zaprezentować swój wkład w bogactwo kulturowe Europy, ale także zaangażować mieszkańców do aktywnego udziału w tym projekcie. Guimares przygotowało się do tego znakomicie. Miasteczko, którego historyczne centrum wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, będzie tętnić życiem oraz pulsować twórczą energią, wynikającą z różnych spojrzeń na daną dziedzinę sztuki.


Zaplanowano 600 wydarzeń kulturalnych oraz 200 warsztatów, obejmujących takie obszary twórczości, jak muzyka, kino, fotografia, sztuki piękne, architektura, literatura, filozofia, teatr, taniec oraz sztuka uliczna. Myślą przewodnią tych wydarzeń są cztery tematy: "Czas na spotkania" (od stycznia do marca) - skupiające się na dialogu i wymianie myśli, "Czas na tworzenie" (marzec do czerwca) - czyli eksperymentowanie, próbowanie różnych dróg ekspresji, "Czas wolny" (czerwiec do września) - świętowanie i zabawa, oraz "Czas na odrodzenie" (wrzesień do grudnia) - tworzenie nowego miasta, miejsc, wizji. W ramach tych tematów artyści z regionu oraz innych europejskich miast będą dzielić się swoimi pomysłami oraz wspólnie tworzyć nowe dzieła, które będzie można oglądać w galeriach, na scenach i na ulicach Guimares.


Organizatorzy spodziewają się, że w 2012 roku Guimares odwiedzi ok. 1,5 miliona gości i turystów, czyli ponad dwa razy więcej osób niż dotychczas. Na pewno będę mogli liczyć na ciekawe wydarzenia oraz ciepłe przyjęcie przez mieszkańców tego miasta.


Aktualny program wydarzeń ESK znajduje się na stronie www.guimaraes2012.ptSerce Portugalii

Guimares jest ważnym elementem portugalskiej tożsamości. To tutaj urodził się i wychował hrabia Alfons Henriques, znany jako Alfons I Zdobywca - pierwszy król Portugalii. To właśnie to miasto stało się też pierwszą stolicą tego państwa. Ślady tamtej przeszłości można podziwiać wędrując wąskimi, brukowanymi uliczkami starówki Guimares, docenionej przez UNESCO za jej harmonijną różnorodność architektoniczną. Świadkiem tej historii jest też położony na wzgórzu, potężny zamek warowny z X w., będący siedzibą hrabiego, a następnie już władcy Portugalii. Z wysokości jego murów rozciąga się doskonały widok na całe miasto (wstęp wolny). W pobliżu znajduje się prosta kaplica - So Miguel do Castelo, w której podobno ochrzczono króla Alfonsa. Na podłodze widoczne są kamienne płyty nagrobne z nazwiskami rycerzy, którzy walczyli wraz z nim u początków istnienia Portugalii. Kolejnym wyjątkowym miejscem jest Pao dos Duques de Bragana, czyli pałac książąt Bragana, rodu, z którego od 1640 roku wywodzili się królowie Portugalii. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie tej rezydencji nawiązujące do czasów wielkich odkryć geograficznych dokonywanych przez Portugalię: gobeliny przedstawiające podbicie Afryki, meble oraz kolekcję porcelany z Kompanii Indyjskiej.

Dodatkowe informacje nt. atrakcji turystycznych Guimares dostępne są na stronie www.guimaraesturismo.com


Komentujesz: Guimares - Europejska Stolica Kultury 2012

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: europejska stolica kultury, guimares, portugalia


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie