Góry Świętokrzyskie kryją najstarsze na świecie ślady dinozaurów
11-10-2010
Okazuje się, że pierwsze dinozaury pojawiły się dziewięć milionów lat wcześniej niż sądzono, a co więcej – pierwsze ich ślady odkryto w Świętokrzyskiem.
Niezwykłe znalezisko opisano na łamach najnowszego numeru „Proceedings of the Royal Society B”. Kierownikiem zespołu, który dokonał odkrycia był polski paleontolog, Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego, który w styczniu tego roku zasłynął jako współodkrywca śladów dewońskiego tetrapoda.
Ślady dinozaurów, które odkryto w okolicach Baranowa, Wiórów i Stryczowic, pochodzą sprzed 250 mln lat. Niewielkie zwierzęta przeszły po terenie dzisiejszych Gór Świętokrzyskich zaledwie niecałe dwa miliony lat po tzw. wymieraniu permskim, największej tego typu katastrofie w dziejach Ziemi. Okazuje się tym samym, że dinozaury pojawiły się na świecie, nie jak do tej pory sądzono, 15-20 mln po katastrofie, ale dużo wcześniej.
Prorotodactylus – taką nazwę nadali odkrywcy zwierzęciu, które swoje ślady pozostawiło w Świętokrzyskiem. Znalezione odciski nie są duże – mają 3,58 centymetra długości. Nie wiemy dokładnie jak wyglądał krewniak dinozaurów, na postawie odnalezionych śladów naukowcy wysuwają przypuszczenia, że wielkością zbliżony był do dwu- trzy kilogramowego kota. Poruszał się także na czterech łapach.
Do tej pory wszystkie istotne skamieliny i ślady odkrywano w Argentynie lub w południowo-zachodniej części USA.
źródło: dziennikturystyczny.pl
Wpisz komentarz
Zamknij to okno