Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

GOPR: wyposażeni w GPS i GIS

05-10-2009

 

Podhalańscy goprowcy będą docierać do zaginionych osób za pomocą tzw. cyfrowych map GIS i urządzeń nawigacji GPS - pisze "Dziennik Polski". Jeszcze w tym roku Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego w Rabce planuje uruchomić projekt informatyczny, dzięki któremu prowadzenie akcji ratowniczych będzie szybsze i łatwiejsze.


- Stosowanie wyłącznie nawigacji satelitarnej GPS pozwala określić jedynie miejsce, gdzie znajduje się dany obiekt, czyli jego współrzędne, ale nie wiadomo, jak wygląda droga prowadząca do celu. Obraz jest dwuwymiarowy - tłumaczy dr Sławomir Piróg, kierownik Zespołu Geodezji i Baz Danych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który realizuje projekt dla GOPR.


Teraz te dwa systemy - GIS i GPS zostaną równocześnie wykorzystane. - Planujemy do końca tego roku wyposażyć centrum w Rabce w sprzęt i oprogramowanie, dzięki któremu prowadzący akcję będzie wyznaczał na cyfrowych mapach optymalne trasy i obszar działań dla ratowników wyposażonych w urządzenia GPS z mapami terenu - opisuje dr Sławomir Piróg.


Na urządzeniach tych będzie widoczna pozycja ratownika lub psa biorącego udział w akcji oraz różne trasy do przejścia dla każdego ratownika, aby dzięki temu jak najszybciej odszukać zaginionych.

 

źródło: PAP/podroze.onet.pl


Komentujesz: GOPR: wyposażeni w GPS i GIS

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie