Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

GOPR apeluje

22-01-2010


W związku ze szczytem sezonu zimowego i rozpoczęciem ferii szkolnych w kilku województwach Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe intensyfikuje działania edukacyjne wobec narciarzy, snowboardzistów i wielbicieli turystyki górskiej. Tylko w grudniu i styczniu GOPR interweniowało już bowiem ponad tysiąc razy.

 


"Apelujemy do rodziców: zadbajcie o bezpieczeństwo swoich pociech, postarajcie się wyposażyć dzieci w kaski, jeżeli wybierają się na narty. (...) Trudno zakazać brawury, ale proście, by nie poddawali się emocjom, adrenalinie i żeby nie próbowali udowodnić na stoku, że są najlepsi" - powiedział naczelnik GOPR Jacek Dębicki.


Jak podkreślił, wielu tragicznych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby osoby wypoczywające w górach były do tego odpowiednio przygotowane - kondycyjnie i sprzętowo; gdyby miały wiedzę o tym jak się zachować na stoku i szlaku oraz jak udzielać pierwszej pomocy. Najczęstszymi powodami wypadków w górach są, jak wskazał, brak wyobraźni, lekkomyślność i nieprzygotowanie.

 

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od kilku lat propaguje jazdę w kaskach; ratownicy pogotowia od 2005 roku obowiązkowo sami w nich jeżdżą i nie ukrywają satysfakcji z niedawnych zmian prawnych. Wprowadziły one obowiązek jazdy w kaskach na nartach lub snowboardzie dla dzieci do 15. roku życia.


GOPR zabezpiecza pasmo gór od Karkonoszy przez Jurę Krakowsko-Częstochowską do Bieszczad, o łącznej powierzchni ponad 20 tys. km kw. Działania pogotowia finansowane są ze środków MSWiA, ale jak podkreślają ratownicy, wiele przedsięwzięć nie byłoby możliwych bez wsparcia ze strony sponsorów.


W czwartek zainaugurowano kampanię "Bezpieczna Zima", która potrwa do końca lutego. W sześciu popularnych regionalnych centrach narciarskich - z nasileniem w czasie weekendów - organizowane będą zajęcia z udzielania pierwszej pomocy i popularyzowana wiedza o zachowaniu na stoku. Na najmłodszych czekać mają artyści, którzy przygotują naklejki na ich kaski.

 

GOPR zatrudnia ok. 100 etatowych ratowników, których wspomaga ponad 1300 ratowników-ochotników i kolejnych 200 kandydatów na ratowników. Funkcjonują w ramach siedmiu grup: beskidzkiej, bieszczadzkiej, jurajskiej, karkonoskiej, krynickiej, podhalańskiej i wałbrzysko-kłodzkiej.


Każdego roku w polskich górach dochodzi do kilkunastu śmiertelnych wypadków. W ubiegłym roku GOPR przeprowadziło ok. 4 tys. wypraw, akcji i interwencji ratunkowych.

 

źródło: PAP/turystyka.interia.pl


Komentujesz: GOPR apeluje

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie