Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Mozartiana 201105-08-2011


Już po raz szósty w Gdańsku Oliwie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana. W dniach 17-20 sierpnia w historycznej dzielnicy Grodu nad Motławą królować będzie muzyka wiedeńskiego klasyka – Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wstęp na wszystkie koncerty, oprócz koncertu finałowego jest bezpłatny.


Idea zorganizowania festiwalu zrodziła się w 2006 roku, który był oficjalnie ogłoszony Rokiem Mozartowskim. Wówczas odbyła się pierwsza edycja gdańskiego festiwalu, a jego formuła bardzo przypadła do gustu zarówno mieszkańcom Gdańska, jak i wypoczywającym nad morzem turystom. W ramach tegorocznej edycji odbędzie się trzynaście koncertów obejmujących zarówno dzieła Mistrza, jak i utwory inspirowane jego muzyką.


Mozartiana jest bez wątpienia wydarzeniem wyjątkowym. Ogromny wpływ na to ma niespotykana nigdzie indziej sceneria i klimat Parku Oliwskiego, w którym odbywa się impreza. Przez cztery dni w naturalnych wnętrzach i plenerach parkowych z czasów klasycyzmu prezentowana jest muzyka genialnego austriackiego kompozytora. Podczas każdej edycji festiwalu koncerty i spektakle odbywają się wewnątrz Katedry Oliwskiej, przed Pałacem Opatów i na urokliwych polanach Parku.


Zaletą wydarznenia jest bogata oferta skierowana do szerokiej publiczności. Umożliwia ona odbiorcom dostosowanie programu do potrzeb i inspiruje do poszukiwań w dziedzinie muzyki klasycznej. Tworzą ją klasyczne wykonania utworów symfonicznych i kameralnych, koncerty muzyki operowej, ale także koncerty muzyki jazzowej, klezmerskiej, czy nawet góralskiej inspirowanej twórczością Mozarta.


Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią m.in. Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Rolf Zielke (Niemcy), Nando Citarella (Włochy), Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Concilium musicum Wien (Austria), Guilherme Castro (Brazylia), Urszula Dudziak i Anna Jurksztowicz.


Istotnym elementem Mozartiany jest wątek „dziecięcy”. Realizowany przez Jadwigę Możdżer cykl „Mozart dla dzieci” ma przyciągać i pobudzać wyobraźnię najmłodszych, uczyć słuchania klasycznych form muzycznych. Efekt ten osiągany jest dzięki zastosowaniu specyficznych form prezentacji, dostosowanych do możliwości percepcyjnych dzieci. Ponadto uwagę najmłodszych widzów jak i tych starszych przykuwać mają pokazy fontanny „tańczącej” do muzyki Mistrza z Salzburga, artystyczne oświetlenie zabytkowej zieleni Parku Oliwskiego oraz statyści przebrani w stroje z epoki klasycyzmu. Ta sprawdzona formuła festiwalu po raz kolejny ma przyciągnąć tysiące sympatyków twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta.


Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie Gdansk4u.pl


Komentujesz: Gdańsk: Międzynarodowy Festiwal Mozartowski

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: trójmiasto, gdańsk, mozartiana, festiwal mozartowski, pałac opatów


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie