Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Festiwal Solidarity of Arts 201109-08-2011


W krótkim czasie stał się wizytówką wysokiej kultury na wybrzeżu. Jego idea polega na przyciąganiu wybitnych polskich i światowych artystów do miejsca wyjątkowego dla historii naszego kraju i kontynentu. Festiwal Solidarity of Arts 2011, bo o nim mowa, już po raz trzeci będzie cieszył mieszkańców Gdańska i wypoczywających w nim turystów. Festiwal potrwa od 12 sierpnia do 2 września.


Tak jak w latach ubiegłych, dobór wykonawców i lokalizacji pozwala spełnić dwa ważne założenia Solidarity of Arts: promowanie artystów i instytucji kultury związanych z Trójmiastem i Pomorzem oraz wyjście z prezentowanymi produkcjami w przestrzeń miejską. Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie wyjątkowych spektakli i występów, a tradycyjne punkty programu dzięki obecności niezwykłych gwiazd nabiorą szczególnego wymiaru.


Festiwal oficjalnie rozpocznie się ceremonią wręczenia Neptunów, czyli przyznawanych od 2006 roku nagród Prezydenta Miasta Gdańska. Laureatami są polscy i zagraniczni twórcy, którzy pozostawiają trwały ślad w historii Gdańska i promują wartości, które w Gdańsku mają szczególne znaczenie. W ubiegłych latach te cenne wyróżnienia otrzymywali m.in. Jacek Fedorowicz, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Jan. A.P. Kaczmarek, Krzysztof Penderecki czy Andrzej Wajda.


Kolejnym stałym akcentem programu gdańskiego festiwalu jest uroczyste odciśnięcie dłoni w Alei Gwiazd na dziedzińcu Filharmonii Bałtyckiej. Jednym z autorów pomysłu Alei jest profesor warszawskiej ASP Adam Myjak. Oprócz gwiazd rodzimych trwały ślad zostawili tu między innymi David Lynch, zdobywczynie Oscarów Faye Dunaway, Anna Paquin i Marcia Gay Harden, Sir Neville Marriner, Marcus Miller, Eddie Daniels i Leszek Możdżer. 12-go sierpnia, bezpośrednio przed oficjalnym otwarciem trzeciej edycji festiwalu, dołączy do nich grupa tegorocznych laureatów Neptunów, nagród Prezydenta Miasta Gdańska.


Formuła, rozmach i jakość artystyczna największego widowiska jazzowego 2010 roku (Możdżer+) do tego stopnia zachwyciły jednego z wybitnych gości Leszka Możdżera, że tym razem to ów gość wystąpi w roli gospodarza show. Kierownik muzyczny Marcus Miller do udziału w koncercie Marcus+ światowej klasy muzyków jazzowych. Na trzech scenach ustawionych za Polską Filharmonią Bałtycką na wyspie Ołowianka w Gdańsku wybitni artyści zagrają utwory własne oraz wybrane przez Marcusa Millera wspólnie z nim i jego zespołem. Marcus+ będzie jedynym widowiskiem w Polsce, na którym artysta zaprezentuje materiał ze swojego albumu Marcus Miller - A Night in Monte Carlo (2010) w oprawie godnej tego wielkiego projektu.


W programie nie zabraknie miejsca również dla wydarzeń nawiązujących do polskiej prezydencji w Radzie UE. W Filharmonii Bałtyckiej odbędzie inauguracyjny koncert I, Culture Orchestra w ramach projektu Instytutu Adama Mickiewicza. W jej składzie gra 107 najlepszych młodych muzyków z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Polski i Ukrainy. World Orchestra Grzecha Piotrowskiego to również wielka promocja idei wspólnego europejskiego tworzenia. Dobrze się składa, że już na samym początku Prezydencji, właśnie w Gdańsku ludzie wielkich talentów udowodnią, że unijna polityka wschodnia nie jest tylko hasłem.


Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie Gdansk4u.pl


Komentujesz: Gdańsk: Festiwal Solidarity of Arts 2011

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: pomorze, gdańsk, letnie, solidarity of arts


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie