Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Fryderyk Chopin pojawił się w Świnoujściu30-06-2011


Dziś rano do świnoujskiego portu, po ośmiu miesiącach nieobecności w kraju, wpłynął żaglowiec "Fryderyk Chopin". Jednostka ma dopłynąć do Szczecina, gdzie weźmie udział w uroczystościach z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.


1 października ubiegłego roku "Fryderyk Chopin" wyruszył w rejs "Szkoły pod żaglami". Na pokładzie było blisko 40 gimnazjalistów. Pod koniec października w drodze na Karaiby, podczas potężnego sztormu na Atlantyku, około 100 mil morskich na południowy zachód od brytyjskich wysp Scilly, żaglowiec stracił oba maszty. Nikomu z załogi nic się nie stało.


Do portu Falmouth (Wlk. Brytania) jednostkę odholował kuter rybacki. Koszt naprawy zniszczonych żagli pokrył PZU. Statek nie mógł jednak wypłynąć, gdyż nałożono na niego areszt jako zabezpieczenie roszczeń kutra, który go odholował po utracie masztów. Ostatecznie nowy armator, spółka 3Ocean, udzielił gwarancji zabezpieczających roszczenia. Areszt uchylono i żaglowiec wyruszył w drogę powrotną do Polski.


Prace remontowe na statku wykonała stocznia w Falmouth oraz miejscowa firma żeglarska A&P. Wiele prac załoga wykonała we własnym zakresie. W czynie społecznym kadłub statku zbadał Polski Klub Płetwonurków "Waleń" z Londynu, zaś gdański żaglomistrz Sail Service ufundował mu żagle.


Źródło: PAP/gazeta.pl


Komentujesz: Fryderyk Chopin pojawił się w Świnoujściu

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: żaglowiec, świnoujście, żeglarstwo, fryderyk chopin


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie