Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Wiosenny Festiwal otwartych piwniczek winnych na Morawach!


11-04-2012


14-15 kwietnia 2012 r. w regionie Podluží na Morawach Południowych w Republice Czeskiej odbędzie się wiosenna edycja Festiwalu otwartych piwniczek winnych - Festival otevřených sklepů pod hasłem „Wino i kultura w piwniczkach winnych”.


- Region Podluží zwany jest krajem folkloru i wina. Podczas festiwalu kilkadziesiąt miejscowych winiarzy otworzy swoje zabytkowe piwnice, opowie o swojej pasji do wina i o tym, które wina udały się najlepiej z ubiegłorocznych zbiorów - opowiada Juraj Flamik, dyrektor festiwalu i twórca Morawskich Szlaków Wina z fundacji Nadace Partnerství.


- Przewidzieliśmy bogaty program kulturalny z koncertami i występami lokalnych grup folklorystycznych. Będziemy także odkrywać tajniki lokalnej kuchni i łączenia jej z winem. Jest też specjalny program „Kobiety i wino - dodaje.


W ramach wiosennego festiwalu otworzą swoje piwniczki winiarze z miejscowości: Moravská Nová Ves, Prušánky, Hrušky, Starý i Nový Poddvorov.


Region Podluží znany jest z upraw takich szczepów jak: Ryzlink rýnski, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Frankovka oraz Cabernet Moravia. Tą ostatnią odmianę wyhodował miejscowy winiarz Lubomír Glos - jest to morawska
krzyżówka Cabernet Franc i Zweigeltrebe, która idealnie nadaje się do leżakowania w dębowych beczkach.


- Morawskie Szlaki Wina to ponad 1200 km sieć szlaków rowerowych greenways wiodących przez kolorowe wsie i zabytkowe miasteczka wciąż pełne żywych tradycji, rozbrzmiewające muzyką i śpiewem, szczególnie podczas świąt i lokalnych imprez - mówi Dominika Zaręba, propagatorka ekoturystyki, promująca Morawskie Szlaki Wina w Polsce.

- Dzięki nim możemy dotrzeć do uroczych piwniczek winnych położonych pośród małych, rodzinnych winnic, których doliczono się tu ponad pięćdziesiąt tysięcy! Każdy ze szlaków wyróżnia się odrębną nazwą i kolorem, na trasie prowadzi nas charakterystyczne logo z motywem piwniczki winnej, które pojawia się na znakach, tablicach informacyjnych, mapach i folderach. Projekt ma na celu promowanie regionu jako krainy wina i dziedzictwa kulturowego - dodaje.


W sobotę 14 kwietnia piwniczki otwarte są od 10.00-21.00, w niedzielę 15 kwietnia w godzinach 11.00-15.00. Pomiędzy miejscowościami będą kursowały bezpłatne autobusy. Aby wziąć udział w najlepszych degustacjach warto kupić bilet – vstupenka - na stronie internetowej festiwalu lub w punktach informacji turystycznej. W cenie biletu jest wstęp na degustacje do wybranych piwniczek winnych, przewodnik po piwniczkach oraz pamiątkowy kieliszek do degustacji z logo Morawskich Szlaków Wina.


Więcej informacji na stronie www.otevrenesklepy.cz


Komentujesz: Festiwal piwniczek winnych na Morawach

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: czechy, wino, morawy


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie