Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Festiwal Filmowy Viennale 2012


24-10-2012


Nie tylko Berlinale, festiwal filmowy w Wenecji, Rzymie czy Cannes ale również wiedeńskie Viennale ze swoją 50-letnią historią należy do najbardziej prestiżowych festiwali filmu w Europie. W tym roku jego jubileuszowa edycja odbędzie się w austriackiej stolicy w dniach 25 października – 07 listopada 2012 r.


Powołany do życia w roku 1960 pod nazwą „Międzynarodowe święto najciekawszych filmów roku 1959“ wiedeński festiwal filmowy Viennale obchodzi w roku bieżącym 50- ty jubileusz. W całym biegu swej historii festiwal nie odbył się dwukrotnie. W międzyczasie stał się międzynarodowym świętem filmu o wysokim poziomie, a obecnie zaliczany jest do najstarszych festiwali filmowych na świecie. Na 50-tą, jubileuszową edycję festiwalu przygotowano 50 różnych projektów m.in. cykle filmowe, koncerty, czy wydanie jubileuszowego znaczka pocztowego.


W ramach festiwalu zaprezentowanych zostanie około 300 filmów, które konkurować będą niezależnie od długości, gatunku czy kontekstu produkcji.

- Tegoroczne Viennale wyróżnia ilość, ale przede wszystkim jakość filmów fabularnych i dokumentalnych - podkreśla dyrektor festiwalu Hans Hurch.


Inauguracja festiwalu już 25. października premierą filmową politycznego thrillera Bena Afflecksa „Argo“. Udział w festiwalu zapowiedzieli światowej sławy reżyserzy i aktorzy, a wśród nich Werner Herzog czy Michael Caine. Werner Herzog, który w latach 1990- 1992 kierował festiwalem, ma w Wiedniu osobiście zaprezentować swoje najnowsze produkcje dokumentalne „Death Row" oraz „Into The Abyss".

Wśród zaproszonych na festiwal gości są również: Isabelle Huppert, Thomas Vinterberg, Brillante Mendoza, Hal Hartley, Marina Abramović
 oraz Olivier Assayas.


Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie www.viennale.at


Komentujesz: Festiwal Filmowy Viennale 2012

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: wenecja, festiwal filmowy


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie