Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Patronat Polska Wita

Pięć żywiołów zawładnie Toruniem08-08-2011


Zabytkowe Collegium Maximum w płomieniach, gigantyczne „Akwarium” na fasadzie Teatru im. Wilama Horzycy, niezwykła instalacja „El Sol” , czyli podświetlone namioty ułożone w kształt klucza wiolinowego w średniowiecznej Fosie Zamkowej – to tylko niektóre z atrakcji III edycji Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway, który odbędzie się w dniach 9-13 sierpnia w Toruniu.


Podczas 5 dni festiwalu zobaczymy 11 instalacji świetlnych, przygotowanych przez artystów z Belgii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier, Estonii, Francji i Polski. Wszystkie prezentacje nawiązywać będą do klasycznej koncepcji czterech żywiołów: ziemi, wody, ognia i powietrza, uzupełnionej przez Arystotelesa o kosmiczny „eter”.


- Program artystyczny Skyway’11, po raz kolejny działa na ludzką wyobraźnię w świecie, który staje się coraz bardziej nieskończony, ale równocześnie – dzięki pomocy współczesnej nauki, astronomii, astrofizyki czy astrobiologii – coraz bliższy ludzkiemu pojmowaniu - wyjaśnia Mário Caeiro, dyrektor artystyczny festiwalu.


Impreza rozpocznie się we wtorek, 9 sierpnia o godz. 21.30 spektakularną prezentacją „Helios” (Collegium Maximum), przygotowaną przez węgierską grupę Limelight w technice mappingu 3D. Do interaktywnej zabawy, zaprosi widzów znany w Toruniu z urzekającej prezentacji na fasadzie Kościoła Akademickiego, duet Nuno Maya i Carole Purnelle. O tym, że ‘bez powietrza słuchanie muzyki jest niemożliwe’ przypomni w zabawny sposób belgijska grupa Het Pakt. Instalacja „El Sol” składać się będzie z podświetlonych namiotów. W każdym z nich znajdzie się wirtualny muzyk wchodzący w interakcję z publicznością.


Znany z interesujących instalacji na wielu festiwalach światła, Xavier de Richemont przygotuje „ognistą” prezentację „Czerwona ściana” na zabytkowej Bramie Klasztornej. Swoje prace pokażą także młodzi toruńscy twórcy: Katarzyna Malejka przygotuje „eteryczną” prezentację w prezbiterium nieistniejącego już kościoła (ruiny dawnego kościoła dominikańskiego) a Grupa Epicko na oryginalnej fasadzie Teatru „Baj Pomorski” stworzy widowiskową prezentację inspirowaną pięcioma żywiołami.


Podczas festiwalu odbędzie się wiele interesujących imprez towarzyszących.

- W ramach cyklu niezwykłych koncertów Lulu, w wyjątkowej scenerii Międzymurza Dworu Mieszczańskiego wystąpią znani artyści sceny niezależnej: Czesław Śpiewa, L.U.C., Fisz i Emade. W Centrum Sztuki Współczesnej ,,Znaki Czasu’’ odbędą się muzyczne warsztaty Rochusa Austa oraz Pavla Korbički a o inspiracji sztuki nauką dyskutować będą artyści festiwalu i pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - zapowiada Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.


Instalacje i projekcje będą prezentowane przez wszystkie dni festiwalu w godz. 20.30 -24.00. Jedynie w pierwszym dniu festiwalu (9 sierpnia) pokazy trwać będą w godz. 21.30-24.00.

Organizatorem festiwalu są Toruńska Agenda Kulturalna oraz Urząd Miasta Torunia.


Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie www.skyway.art.pl


Patronem medialnym festiwalu Skyway jest Polska Wita.


Komentujesz: Fascynujący festiwal Skyway w Toruniu

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: toruń, skyway, letnie festiwale, festiwal światła


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie