Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Europejskie lotniska walczą z emisją CO2


20-02-2012


Już 55 portów lotniczych w Europie, obsługujących łącznie ponad 50 proc. europejskiego ruchu pasażerskiego, może pochwalić się certyfikatem Airport Karbon Accreditation. W tym elitarnym gronie znalazło się także Lotnisko Chopina.


Zainaugurowany w czerwcu 2009 r. program Airport Carbon Acreditation ma na celu zachęcanie portów lotniczych do walki ze zmianami klimatycznymi poprzez zarządzanie emisjami (carbon management) i zdefiniowanie spójnego i zgodnego działania w tym obszarze. Dotychczas certyfikaty Airport Carbon Acreditation otrzymało 55 portów lotniczych z 23 krajów europejskich, m.in. w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Paryżu i Sztokholmie. W grudniu ubiegłego roku certyfikat ACA na poziomie pierwszym („Mapping”) otrzymało również Lotnisko Chopina w Warszawie.


- Ekologię traktujemy bardzo poważnie jako element odpowiedzialności za lokalne środowisko. Program Airport Carbon Accreditation jest bardzo przydatnym narzędziem, które pozwala skoordynować i racjonalizować działania podejmowane przez nas w tym obszarze – powiedział Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.


Przygotowany z myślą o Europie i wspierany przez Komisję Europejską program Airport Carbon Accreditation uzyskuje pozytywne oceny także na innych kontynentach. W listopadzie 2011 r. został rozszerzony na region Azji i Pacyfiku zyskując w tym czasie także wsparcie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Pierwszym lotniskiem, któremu przyznany został certyfikat ACA poza Europą był port lotniczy w Abu Dhabi.


Według szacunków Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu łączna emisja CO2 w branży lotniczej stanowi 2 proc. emisji globalnej mającej wpływ na zmiany klimatyczne. Wprawdzie porty lotnicze odpowiadają jedynie za 5 proc. emisji generowanej przez całą branżę lotniczą, jednakże europejskie lotniska chętnie podejmują walkę z emisją gazów cieplarnianych. W pierwszym roku realizacji programu Airport Carbon Accreditation 18 portów lotniczych osiągnęło zmniejszenie emisji CO2 o 411 390 ton. W drugim roku 43 porty lotnicze zredukowały emisję CO2 o 729 689 ton, co odpowiada usunięciu około 180 tys. samochodów z ruchu.


Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie www.airportcarbonaccreditation.org


Źródło: lotnisko-chopina.pl


Komentujesz: Europejskie lotniska walczą z emisją CO2

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: warszawa, lotnisko chopina, okęcie, port lotniczy


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie