Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Żup Krakowskich01-09-2011


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa, które odbędą się w dniach 10-11 września br., w godz. 10.00 – 17.00 na Zamku Żupnym oraz w kopalni soli w Wieliczce. W roku przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej temat przewodni imprezy brzmi „Kamienie milowe” i nawiązuje do wkładu Rzeczypospolitej w rozwój Europy na przestrzeni dziejów.


W historię tę wpisuje się Wieliczka, gdzie już 6 tysięcy lat temu istniała najstarsza w Europie udokumentowana przez archeologów neolityczna warzelnia, gdzie tradycje górnictwa solnego istnieją od XIII wieku po czasy współczesne a kopalnia soli, jako wyjątkowej wartości obiekt, wpisana została na Listę UNESCO w 1978 r. Dziś rozsławia imię Polski na świecie jako szczególna atrakcja turystyczna.


Muzeum zaprasza do zwiedzania ekspozycji w kopalni soli ze szczególnym podkreśleniem miejsca Wieliczki w Europie – znanego obiektu przemysłowego i turystycznego zwiedzanego od XV w. Historia przedstawiona na ekspozycji pokazuje pradzieje solowarstwa, historię i technikę wydobycia soli.


Zapraszamy też do Zamku Żupnego. Na dziedzińcu zamkowym proponujemy udział w interaktywnym pokazie „Dawne soli warzenie”, napełnianiu solą gigantycznej solniczki. Szczególną atrakcją będzie zwiedzanie wystawy „Broń paradna i zdobiona” – widoczne na niej szlachetne kamienie: diamenty, szafiry, turkusy, ….. i piękne motywy zdobnicze zainteresują każdego. Ponadto polecamy projekcję filmów o kopalni, będzie możliwość wybicia monety i sfotografowania się jako żupnik.


Udział w zwiedzaniu podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich oraz w sesji fotograficznej należy zgłaszać telefonicznie po numerem 012 278 58 49.
Zbiórka zwiedzających kopalnię i uczestników sesji fotograficznej na dziedzińcu Zamku Żupnego.


Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie.


Szczegółowy program imprezy na stronie www.muzeum.wieliczka.pl


Komentujesz: Europejskie Dni Dziedzictwa w Wieliczce

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: wieliczka, europejskie dni dziedzictwa, muzeum żup krakowskich, zamek żupny, muzeum soli


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie