Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

W piątek, w całej Polsce odbędzie się "Noc Naukowców"22-09-2011


W ramach odbywającej się w piątek, 23 września, Europejskiej Nocy Naukowców, odbędą się setki nocnych wykładów, warsztatów, pokazów i konkursów. Akcja przeprowadzona zostanie w kilkunastu miastach Polski.


Główną ideą imprezy jest popularyzacja nauki, a także przybliżenie wszystkim zainteresowanym, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży zawodu naukowca. Projekt Europejskiej Nocy Naukowców powstał w 2005 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach 6. Programu Ramowego. Wydarzenia odbywają się co roku, równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.


W Polsce spotkania z naukowcami czekają m.in. mieszkańców miast Małopolski i Śląska, Torunia, Olsztyna, Poznania czy Gdańska.


W programie Poznańskiej Nocy Naukowców znalazło się ponad 200 imprez. Pasjonaci nauki będą się mogli dowiedzieć np., jak za pomocą lasera przesłać zaszyfrowaną kodem Morse'a wiadomość, uczestniczyć w pokazie lewitacji, zajrzeć do "laboratorium szalonego chemika", zmierzyć głośność swojego krzyku czy też poznać metody manipulacji innymi ludźmi.


Małopolska Noc Naukowców odbędzie się w 4 miastach. W Krakowie będzie można zobaczyć węże faraona, wybuch wulkanu Jagielloniusa, dowiedzieć się, jak wygrać z krupierem w blackjacku, a także, czy częste mycie skraca życie oraz obliczyć szanse na trafienie szóstki w Lotto. W Tarnowie odwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. pokazy bezzałogowego samolotu, elektronicznej laski dla niewidomych i rewię robotów. W Nowym Sączu będzie można posłuchać o dziwnych i szalonych wynalazkach i o największych polskich elektrowniach, zaś w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach odbędą się pokazy, warsztaty i spotkania z naukowcami.


Ponad 100 spotkań, wykładów i konkursów odbędzie się zaś podczas Śląskiej Nocy Naukowców. Imprezy przygotowane przez niemal 250 naukowców z pięciu uczelni odbędą się w Gliwicach, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Katowicach i Rybniku. W Bielsko-Białej w będzie można posłuchać wykładów o inżynierii tkankowej i biopaliwach, a w Gliwicach odbędzie się pokaz automatycznego tłumacza na język migowy. W Katowicach zaprezentowana będzie "cyfrowa żaba", na której można uczyć się anatomii. W Rybniku z kolei można będzie zobaczyć demonstracje fizyczne, a w Sosnowcu badacze opowiedzą o tym, co informatyka zawdzięcza mrówkom czy termitom.


Noc Naukowców świętowana będzie również w Olsztynie w ramach Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Przygotowywane są tam warsztaty ze skutecznego zapamiętywania, wykład o noblistach z Warmii i Mazur, warsztaty z budowy poduszkowców i spotkanie z popularyzatorem historii, redaktorem Bogusławem Wołoszańskim.


W ramach Toruńskiej Nocy Naukowców zaplanowano 25 imprez. Noc rozpocznie się pokazem pt. „Nie wszystko gwiazda, co się świeci”. Dokładnie w tej sekundzie nad głowami uczestników rozbłyśnie „magiczna gwiazda”. Widzowie będą mieli okazję skorzystać z teleskopu, posłuchać opowieści astronomów i sprawdzić, ile ważyliby na różnych obiektach w kosmosie.


Specjalne atrakcje przygotowano również w gdańskim Centrum Hewelianum. Jedną z nich będzie wirtualny robot, który rozwiąże naukowe zagadki i odpowie na zadawane mu pytania. Goście Centrum będą też mogli obejrzeć dwie wystawy stałe: „Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk” oraz „Energia, Niebo i Słońce”. Program uzupełnią także nocne wykłady i warsztaty, science show oraz spotkania z naukowcami.


Również w Warszawie, podczas XV Festiwalu Nauki, 23 września zaplanowano wieczór z nauką, w ramach którego odbędzie się m.in. wykład o podróżach w czasie i przestrzeni, warsztaty na temat grafenu i labirynt filozofów, podczas którego odwiedzający będą mogli zadać myślicielom dowolne pytania.


W czasie „Nocy Naukowców” wstęp na wszystkie imprezy jest wolny, jednak na niektóre z nich obowiązuje rejestracja.


Szczegółowe informacje na stronie: www.nocnaukowcow.pl


Źródło: PAP/przewodnik.onet.pl


Komentujesz: Europejska Noc Naukowców w całej Polsce

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: warszawa, małopolska, toruń, blasku droga samochód olsztyn, noc naukowców


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie