Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Euro 2012 w Poznaniu: będzie szybki tramwaj


27-10-2010


Wojewoda wielkopolski wydał decyzję lokalizacyjną dla rozbudowy trasy tramwajowej Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST) do dworca PKP - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik wojewody Tomasz Stube.

Inwestycja jest realizowana na podstawie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Trasa o długości dwóch kilometrów ma połączyć linię PST z Dworcem Zachodnim PKP. szacowany koszt inwestycji to 85 milionów złotych, z czego 45 milionów pochodzić będzie z kasy UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.


Projekt realizuje spółka Infrastruktura Euro 2012 Poznań. Spółka jest jedną z dwóch powołanych przez miasto spółek celowych dla realizacji przedsięwzięć związanych z organizacją Mistrzostw Europy w Poznaniu. Druga, Euro Poznań 2012, zajmuje się rozbudową stadionu miejskiego.

Jak zapewnia Andrzej Nowakowski, prezes spółki Infrastruktura Euro 2012 Poznań, trasa powstanie jeszcze przed rozpoczęciem turnieju Euro 2012. "To nie jest skomplikowana technologicznie inwestycja" - powiedział w poniedziałek PAP Nowakowski.

Wykonawca będzie musiał usunąć obecnie istniejące na tej trasie tory kolejowe, położyć nowe tory tramwajowe i zmienić układ energetyczny. W połowie trasy pod centralnym rondem Kaponiera w Poznaniu powstanie nowy przystanek PST.

Wydanie przez wojewodę decyzji lokalizacyjnej umożliwia inwestorowi - Miastu Poznań - wystąpienie z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na budowę. Inwestycja rozpocznie się jeszcze jesienią 2010 roku.

Spółka Infrastruktura Euro 2012 realizuje pięć projektów: budowę trasy tramwajowej z osiedla Lecha na Franowo, przebudowę infrastruktury transportu publicznego w związku z organizacją Euro 2012, przebudowę części ul. Grunwaldzkiej, powstanie Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego oraz przedłużenie trasy tramwajowej Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.


źródło: PAP/www.polskieradio.pl

Komentujesz: Euro 2012 w Poznaniu: będzie szybki tramwaj

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie