Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Etno dom wzbogacił ofertę turystyczną Zagrzebia


16-05-2012


W sercu Zagrzebia, zaraz obok Cvjetnego trgu, znajduje się chorwacki etno dom „Materina priča”. Urządzony w atrakcyjnej części miasta na powierzchni 200 metrów kwadratowych jest częścią projektu Stowarzyszenia Petrine Pletilje, który dzięki rękodziełom i pamiątkom już całe dziesięć lat promuje tradycyjne bogactwo Chorwacji.


Miejsce pokazuje jak się żyło sto i więcej lat temu, a podstawowa ekspozycja to etno zbiór przedmiotów z różnych części Chorwacji i wiele niewielkich etno warsztatów rękodzielniczych i dawnych rzemiosł. Szczególne miejsce w domu, nazywane „Materina priča”, jako hołd dla wszystkich kobiet, które przez pokolenia pielęgnowały dawne zwyczaje, umiejętności przy wykonywaniu tekstylii i odzieży i przekazywały je młodszym pokoleniom, należy do miasta Zagrzebia i etno dziedzictwa jego okolicy.


Istniejąca etno ekspozycja zawiera liczne dawne przedmioty codziennego użytku, które używali mieszkańcy gospodarstwa wiejskiego na przełomie XIX i XX wieku. Wśród ważniejszych przedmiotów jest stara maszyna tkacka do produkcji płótna lnianego, które wykorzystywane było do wykonywania odzieży, materiałów i ubrań uroczystych. Częścią ekspozycji jest też dawny kamienny młyn do ręcznego mielenia zboża, tradycyjne koło garncarskiej poruszane nogami do produkcji glinianych naczyń, a odwiedzający będą tak samo zachwyceni prezentacją urządzonego pokoju z meblami z 1895 roku, w jakim kiedyś żyli mieszkańcy Zagrzebia.


W domu znajdują się też etno warsztaty, w których prezentowany jest tradycyjny sposób ręcznego tkania płótna lnianego, haftowania, robienia na drutach, wykonywania znanych koronek z Lepoglavy, biżuterii, produktów garncarskich, pamiątek i innych. W pomieszczeniach etno domu jest też miejsce, gdzie odbywają się wystawy, wykłady, międzyregionalna i międzynarodowa współpraca i wymiana.

 

Wejście do chorwackiego etno domu „Materina priča” jest bezpłatne.


Źródło: www.croatia.hr


Komentujesz: Etno dom: tradycyjne bogactwo Chorwacji

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: chorwacja, zagrzeb


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie