Dziś witamy astronomiczną wiosnę!
20-03-2011
Dziś, o godz. 6.14 do Polski zawitała najpiękniejsza pora roku. Dlaczego astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca, a kalendarze jaki pierwszy dzień wiosny wskazują dopiero 21 marca?
Tego roku wiosna przyszła dzień wcześniej niż wskazują to kalendarze. Astronomiczna wiosna rozpoczęła się już 20 marca o godz. 6.14, czyli w momencie równonocy wiosennej, gdy Słońce przekroczyło punkt Barana na równiku niebieskiem. Różnica między kalendarzowym a astronomicznym początkiem wiosny jest związana z ruchem Słońca.
Ciężkie życie Marzanny...
Niegdyś wierzono, że nadejście wiosny mogą przyspieszyć magiczne obrzędy. Jedną z takich właśnie tradycji ludowych było topienie Marzanny. Podobno zwyczaj ten miał swoje początki już w czasach pogańskich.
Obrzęd topienia Marzanny, Moreny czy Marzanioka (Marzanna posiadała wiele imion) jest tradycyjnym wiosennym rytuałem wypędzania zimy. Słomianą kukłę wynoszono ze wsi w grupach, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, tzw. Śmiertną, Białą lub Czarną. Postać ta symbolizowała śmierć, zimę, zło, choroby i wszelakie problemy nękające ludzi. Palono ją i topiono w celu wypędzenia zimy i nadejścia wiosny.
Topienie marzanny w pierwszy dzień wiosny pojawiło się w Polsce w 2. połowie XX wieku. W tradycyjnej kulturze chłopskiej kierowano się jednak przede wszystkim kalendarzem rolniczym, który wiązano z kalendarzem kościelnym. Kalendarz astronomiczny był jedynie w tle.
Źródło: materiały prasowe
Wpisz komentarz
Zamknij to okno