Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Dziś witamy astronomiczną wiosnę!20-03-2011


Dziś, o godz. 6.14 do Polski zawitała najpiękniejsza pora roku. Dlaczego astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca, a kalendarze jaki pierwszy dzień wiosny wskazują dopiero 21 marca?


Tego roku wiosna przyszła dzień wcześniej niż wskazują to kalendarze. Astronomiczna wiosna rozpoczęła się już 20 marca o godz. 6.14, czyli w momencie równonocy wiosennej, gdy Słońce przekroczyło punkt Barana na równiku niebieskiem. Różnica między kalendarzowym a astronomicznym początkiem wiosny jest związana z ruchem Słońca.


Ciężkie życie Marzanny...

Niegdyś wierzono, że nadejście wiosny mogą przyspieszyć magiczne obrzędy. Jedną z takich właśnie tradycji ludowych było topienie Marzanny. Podobno zwyczaj ten miał swoje początki już w czasach pogańskich.


Obrzęd topienia Marzanny, Moreny czy Marzanioka (Marzanna posiadała wiele imion) jest tradycyjnym wiosennym rytuałem wypędzania zimy. Słomianą kukłę wynoszono ze wsi w grupach, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, tzw. Śmiertną, Białą lub Czarną. Postać ta symbolizowała śmierć, zimę, zło, choroby i wszelakie problemy nękające ludzi. Palono ją i topiono w celu wypędzenia zimy i nadejścia wiosny.


Topienie marzanny w pierwszy dzień wiosny pojawiło się w Polsce w 2. połowie XX wieku. W tradycyjnej kulturze chłopskiej kierowano się jednak przede wszystkim kalendarzem rolniczym, który wiązano z kalendarzem kościelnym. Kalendarz astronomiczny był jedynie w tle.


Źródło: materiały prasowe


Komentujesz: Dziś witamy astronomiczną wiosnę!

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wiosna, tradycja, topienie marzanny, marzec


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie