Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Dziecięce Orientalia na Skrzyżowaniu Kultur


31-08-2012


8. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur to nie tylko koncerty i warsztaty muzyczne dla dorosłej widowni. Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla najmłodszej publiczności. Specjalny program przygotowany z myślą o dzieciach na festiwalu, to próba otwierania młodego pokolenia na wielokulturowe piękno i przełamywanie międzykulturowych barier.


W tym roku Dziecięce Orientalia na Skrzyżowaniu Kultur będą miały nową odsłonę. Formuła spotkania opierać się będzie na różnorodnych działaniach, od pokazu filmowego poprzez mini koncert, aż po interaktywne warsztaty. Dzięki ciekawym prezentacjom i edukacyjnym zabawom, m.in. z Malezji, Indonezji, Chin i Japonii, dzieci poznają bardzo bogatą kulturowo Azję.


Orientalia rozpoczną się od pokazu filmu „Cicha”, na który zaprasza PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL. To historia 6-letniej Maryam, która wraz z matką uciekła z Iranu do Szwecji. W Sztokholmie próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, choć nie jest to łatwe, szczególnie kiedy nie zna się języka. Czas trwania filmu – 30 minut.


Po projekcji na scenie pojawi się polsko-azjatycka grupa dzieci, która wykona taniec indyjski. Najmłodsi będą mogli dowiedzieć się jak wyglądają podstawowe kroki tańca, co oznaczają niezwykłe gesty rąk oraz jaką historię kryje w sobie wyrazista mimika. Opiekunką grupy jest Kinga Malec – absolwentka mistrzowskich warsztatów Skrzyżowania Kultur. W trakcie występu Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, zaprezentuje niezwykłe instrumenty z różnych zakątków Azji i opowie o barwach wschodnich dźwięków.


Dziecięce Orientalia to również interaktywne warsztaty. Organizatorzy zapraszają rodziny do wspólnego spędzenia czasu i poznania gier i zabaw z dalekich zakątków świata, które nierzadko przypominają nam znane polskie rozrywki. Podczas zabawy okaże się więc, jak wiele łączy najmłodszych z ich rówieśnikami żyjącymi w kulturach Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Wszystkie prezentowane zabawy są łatwe w opanowaniu, można je wygodnie adaptować do polskich warunków, bo nie wymagają żadnych dodatkowych przygotowań czy zakupów.


W ramach zabaw przygotowanych przez Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie i Fundację Krzewienia Kultury Japońskiej Sakura, będzie można wziąć udział w warsztatach:

Japonia
- Ayatori - przeplatanie w dłoniach sznurka i tworzenie z niego nietypowych kształtów
- Miburi – warsztaty mowy ciała, czyli jak porozumieć się z Japończykiem bez słów
- Podpisz się po japońsku – czyli mini-warsztaty kaligrafii

Papua Nowa Gwinea
- Kokoko – odmiana zabawy ze sznurkiem, także układanie go w różne kształty za pomocą dłoni

Malezja
- Wan, tu, zum – azjatycka odmiana naszej gry („papier, kamień, nożyczki”), układanie dłoni w figury, które ze sobą „rywalizują”
- Gasing – bitwa bączków, czyli puszczanie bączków w narysowanym kole, wygrywa ten, który kręci się w nim najdłużej

Indonezja
- Congklak – najstarsza gra planszowa świata, przy której łatwo nauczyć się arytmetyki
- Tatuaż – wykonywanie zmywalnego tatuażu z Birmy i Indonezji w azjatyckim salonie tatuażu

Chiny – Tanagram – chińska układanka znana od 3 tys. lat

Tybet – Yo-go – gra w kamyczki

Afganistan – Joz Bazi – azjatyckie gry w klasy


Ponadto każdy chętny będzie mógł zajrzeć do walizki Kima, który powrócił z podróży po Azji i przywiózł z niej mnóstwo wspaniałych pamiątek…


Dziecięce Orientalia na Skrzyżowaniu Kultur odbędą się 29 września, w sobotę, w godzinach 11.00 – 14.00 w namiocie festiwalowym, pod Pałacem Kultury i Nauki.


Źródło: informacja prasowa


Komentujesz: Dziecięce Orientalia na Skrzyżowaniu Kultur

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: warszawa, skrzyżowanie kultur, dal dzieci


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie