Dziecięce Orientalia na Skrzyżowaniu Kultur
31-08-2012
8. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur to nie tylko koncerty i warsztaty muzyczne dla dorosłej widowni. Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla najmłodszej publiczności. Specjalny program przygotowany z myślą o dzieciach na festiwalu, to próba otwierania młodego pokolenia na wielokulturowe piękno i przełamywanie międzykulturowych barier.
Orientalia rozpoczną się od pokazu filmu „Cicha”, na który zaprasza PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL. To historia 6-letniej Maryam, która wraz z matką uciekła z Iranu do Szwecji. W Sztokholmie próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, choć nie jest to łatwe, szczególnie kiedy nie zna się języka. Czas trwania filmu – 30 minut.
Po projekcji na scenie pojawi się polsko-azjatycka grupa dzieci, która wykona taniec indyjski. Najmłodsi będą mogli dowiedzieć się jak wyglądają podstawowe kroki tańca, co oznaczają niezwykłe gesty rąk oraz jaką historię kryje w sobie wyrazista mimika. Opiekunką grupy jest Kinga Malec – absolwentka mistrzowskich warsztatów Skrzyżowania Kultur. W trakcie występu Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, zaprezentuje niezwykłe instrumenty z różnych zakątków Azji i opowie o barwach wschodnich dźwięków.
Dziecięce Orientalia to również interaktywne warsztaty. Organizatorzy zapraszają rodziny do wspólnego spędzenia czasu i poznania gier i zabaw z dalekich zakątków świata, które nierzadko przypominają nam znane polskie rozrywki. Podczas zabawy okaże się więc, jak wiele łączy najmłodszych z ich rówieśnikami żyjącymi w kulturach Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Wszystkie prezentowane zabawy są łatwe w opanowaniu, można je wygodnie adaptować do polskich warunków, bo nie wymagają żadnych dodatkowych przygotowań czy zakupów.
W ramach zabaw przygotowanych przez Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie i Fundację Krzewienia Kultury Japońskiej Sakura, będzie można wziąć udział w warsztatach:
Japonia
- Ayatori - przeplatanie w dłoniach sznurka i tworzenie z niego nietypowych kształtów
- Miburi – warsztaty mowy ciała, czyli jak porozumieć się z Japończykiem bez słów
- Podpisz się po japońsku – czyli mini-warsztaty kaligrafii
Papua Nowa Gwinea
- Kokoko – odmiana zabawy ze sznurkiem, także układanie go w różne kształty za pomocą dłoni
Malezja
- Wan, tu, zum – azjatycka odmiana naszej gry („papier, kamień, nożyczki”), układanie dłoni w figury, które ze sobą „rywalizują”
- Gasing – bitwa bączków, czyli puszczanie bączków w narysowanym kole, wygrywa ten, który kręci się w nim najdłużej
Indonezja
- Congklak – najstarsza gra planszowa świata, przy której łatwo nauczyć się arytmetyki
- Tatuaż – wykonywanie zmywalnego tatuażu z Birmy i Indonezji w azjatyckim salonie tatuażu
Chiny – Tanagram – chińska układanka znana od 3 tys. lat
Tybet – Yo-go – gra w kamyczki
Afganistan – Joz Bazi – azjatyckie gry w klasy
Ponadto każdy chętny będzie mógł zajrzeć do walizki Kima, który powrócił z podróży po Azji i przywiózł z niej mnóstwo wspaniałych pamiątek…
Dziecięce Orientalia na Skrzyżowaniu Kultur odbędą się 29 września, w sobotę, w godzinach 11.00 – 14.00 w namiocie festiwalowym, pod Pałacem Kultury i Nauki.
Źródło: informacja prasowa
Wpisz komentarz
Zamknij to okno