Dobry rok polskiej żeglugi powietrznej
26-12-2011
Pomimo odnotowanych w październiku i listopadzie spadków ruchu lotniczego w wielu państwach Europy, w Polsce utrzymywał się wzrost ruchu tranzytowego w stosunku do roku 2010, informuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Codziennie na polskim niebie obsługiwanych jest od 1300 do 2100 lotów kontrolowanych. Z polskich lotniskach korzysta codziennie od 300 do 600 samolotów.
Zakładając, że lotniska regionalne (bez Warszawy) czynne byłyby tylko 18 godzin na dobę i 7 dni w tygodniu, ich możliwości operacyjne obsługi operacji lotniczych wynoszą obecnie około 600 tys. w roku. Przy założeniu pracy lotnisk regionalnych przez 24 godziny na dobę (bez ograniczeń nocnych) te możliwości rosną do ok. 790 tys. operacji.
Są to dane szacunkowe, nie uwzględniające ograniczeń pogodowych oraz sytuacji awaryjnych, ale biorąc pod uwagę takie ograniczenia i ich wielkości zanotowane w ostatnich latach, można przyjąć że podane wyżej wartości powinny być zmniejszone o maksymalnie 1 proc. z tych powodów. Maksymalne pojemności mogą być wykorzystane w 100 proc. w przypadku kiedy po stronie obsługi lotniskowej (handling, przepustowość terminala, system komunikacji około lotniskowej) występuje odpowiednia gotowość operacyjna i przepustowość/pojemność – informuje Agencja.
PAŻP zapowiadała, że w 2011 roku obniży średnie opóźnienie przypadające a operację lotniczą poniżej minuty. Po analizie danych za 11 miesięcy przewidywane średnie opóźnienie w roku 2011 wyniesie ok. 0,7 min/lot (42 sekundy).
Źródło: dziennikturystyczny.pl
Wpisz komentarz
Zamknij to okno