Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Dieta śródziemnomosrka na liście UNESCO


15-11-2010


Minął właśnie długi weekend, przeważnie pożytkujemy takie dni na zjadanie większych porcji niz zwykle. Zachęcamy więc do zapoznania się z dietą, która własnie została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO - na liście znajduje się m. in. wiele zabytków oraz zakątkow przyrodniczych, które opisujemy na łamach portalu.

Bardzo dumni są z tego Włosi, którzy nie wątpili, że prędzej czy później ich słynną na cały świat kuchnię spotka to wyróżnienie.
Składniki diety są powszechnie znane i proste: warzywa, owoce, pieczywo, makaron, ryby, a przede wszystkim oliwa z oliwek, ta najlepsza i najcenniejsza - z pierwszego tłoczenia.

– Oliwa z oliwek uważana jest za roślinny lek w całym tego słowa znaczeniu. Przede wszystkim jednak jest potężnym obrońcą przed rakiem – mówi o dobrodziejstwach oliwy dietetyk Ciro Vestita.

Dla małych Włochów jest alternatywą dla przemysłowych słodkich przekąsek. – Kromka chleba z oliwą z oliwek na podwieczorek to najlepszy przykład diety śródziemnomorskiej dla dzieci – zaznacza specjalista do spraw żywienia Angelo Peretti.

Oliwa z oliwek zawiera duże ilości kwasu oleinowego, kwas ten powoduje spadek zachorowań na astmę i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Stąd obserwuje się niższą zachorowalność na te choroby wśród mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Oliwa z oliwek jest bogata w witaminy A, E, D oraz K. Pomaga przy miażdżycy, kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz w zaparciach a także zapobiega tworzeniu się wolnych rodników.


Oliwa oczyszcza i reguluje procesy trawienia. Spowalnia procesy starzenia oraz doskonale wpływa na wzrost kości u dzieci. Przeciwdziała zakrzepom. Powinna być stosowana przez osoby chore na cukrzycę - doskonale asymiluje cukry i wyrównuje ich poziom we krwi.

Jednym z powodów, dla których dieta śródziemnomorska znalazła się na liście UNESCO, jest długowieczność Włochów. Mężczyźni żyją tu ponad 78 lat, a kobiety o sześć lat dłużej.


źródło: www.tvp.info
foto: Monica

Komentujesz: Dieta śródziemnomosrka na liście UNESCO

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie