Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Czy twierdza Poznań odżyje?

05-02-2009


Do końca roku powstanie koncepcja zagospodarowania poznańskich fortów. Ich rewitalizacja będzie trudna i bardzo kosztowna, ale możemy zyskać unikatową atrakcję turystyczną.

 


Festung Posen, czyli Twierdza Poznań to zbiór pruskich fortyfikacji, zbudowanych w XIX i na początku XX w. Miasto otacza 18 fortów. Do Poznania należy 13 z nich, kolejne są własnością Agencji Mienia Wojskowego, skarbu państwa i prywatnych właścicieli. Fort w Nowym Zoo służy za magazyn, a na Miłostowie za krematorium.


Pozostałe fortyfikacje od lat niszczeją, choć to wyjątkowa atrakcja. Poznańskie umocnienia są trzecim co do wielkości takim systemem w Europie. Urzędnicy w końcu zajęli się ich wykorzystaniem.


Jan Mazurczak, szef Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej: - Wzorów zagospodarowania powinniśmy szukać w Kownie, Strasburgu i Kolonii. Są tam podobne twierdze pierścieniowe, które wyremontowano. Dziś ściągają tam tłumy turystów.


Dowodów na to, że turystyka forteczna ma wielu amatorów, nie trzeba szukać za granicą. Wystarczy pojechać do Międzyrzecza. Tamtejszy Rejon Umocniony ściągnął w zeszłym roku 42 tys. turystów. - Z roku na rok odwiedza nas coraz więcej osób - mówi Tomasz Błochowicz, który szefuje MRU. - Dzięki nim utrzymujemy się samodzielnie. Wśród turystów najwięcej jest Polaków i Niemców, choć zdarzają się też goście z egzotycznej Japonii, Meksyku czy Australii - dodaje.


źródło: Gazeta Wyborcza Poznań


Komentujesz: Czy twierdza Poznań odżyje?

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie