Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowane



Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowane



Szukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Czy jeziora mazurskie zostaną zaliczone w poczet cudów świata?

03-02-2009

Mieszkańcy Mazur od kilku dni masowo biorą udział w internetowym głosowaniu, które może wprowadzić mazurskie jeziora w poczet nowych cudów świata. Wybór nowej listy cudów zorganizowała szwajcarska fundacja New 7 Wonders.

Internauci z całego świata w plebiscycie na nowe cuda świata mogą głosować na 261 miejsc w 222 państwach, w tym mazurskie jeziora i Puszczę Białowieską - to jedyni reprezentanci Polski na liście. Głosy można oddawać do 7 lipca.

Puszcza Białowieska w plebiscycie znajduje się w kategorii E, tj. lasów, rezerwatów i parków narodowych i obecnie zajmuje w swojej kategorii 12. miejsce. Powierzchnia całej puszczy przekracza 150 tys. ha (z czego w granicach Polski 62 tys. ha). Fundacja New 7 Wonders umieściła mazurskie jeziora w kategorii A,tj. pejzaży i miejsc utworzonych dzięki przejściu lodowców. We wtorek Mazury znajdowały się w swojej kategorii na 6. miejscu. Opisując je organizatorzy zabawy podkreślili, że w sumie jest tu ponad 2 tys jezior. Mazurskie jeziora zajmują powierzchnię 486 km2.

„To dla nas wielkie wyróżnienie, że znaleźliśmy się na tej liście, dlatego zamierzamy ten fakt wykorzystaćdo maksymalnej promocji regionu" - poinformował Robert Szewczyk z gabinetu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Szewczyk przyznał m.in., że do końca tygodnia zostanie uruchomiona specjalna strona internetowa, na której szczegółowo zostaną objaśnione zasady głosowania (strona fundacji jest w języku angielskim), region będzie zabiegał o głosy internautów z całej Polski, reklamując się na największych portalach informacyjnych i społecznościowych.

Do aktywizowania miejscowej społeczności na rzecz głosowania za jeziorami przyłączają się też samorządowcy. Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski przyznał, że w najbliższych dniach zamierza zaapelować do mieszkańców i gości o głosy. "Im nasz region sławniejszy, tym mieszkańcy bogatsi. Nie zmarnujemy tej szansy na promocję" - zapewnił Jakubowski. Dodał, że sam już zagłosował w plebiscycie. Do głosowaniaod kilku dni wzywają też regionalne gazety.

Po zakończeniu tego etapu głosowania zostanie wyłonionych 77 kandydatów do nowej listy cudów świata. Z tego grona eksperci pod przewodnictwem prof. Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, wybiorą 21 kandydatów, z których internauci wyłonią finałową siódemkę. Zabawa zakończy się w 2011roku.

Głosy można oddawać na stronie internetowej www.news7wonders.com. Aby zagłosować, konieczne jest podanie adresu email.


Źródło: Konfraternia Turystyczna nr 5 (203) 2009

Komentujesz: Czy jeziora mazurskie zostaną zaliczone w poczet cudów świata?

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie