Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Czeska i Węgierska Małopolska


02-01-2012


Województwo małopolskie rozpoczęło realizację projektu, który ma zaprezentować wspólne dziedzictwo kulturowe Polaków, Czechów i Węgrów w Małopolsce. Mają temu posłużyć m.in. dwa właśnie wydane przewodniki: „Czeska Małopolska” oraz „Węgierska Małopolska”.


Obie publikacje dostępne są już w języku polskim. W nadchodzącym 2012 roku pojawią się w wersjach obcojęzycznych na rynkach: czeskim i węgierskim. W Czechach i na Węgrzech przeprowadzona zostanie także akcja promocyjna, która ma pokazać obecne w Małopolsce związki pomiędzy narodami.


- Kto z nas wie, że „Hejnał (po węgiersku „hajnan”, „pobudka”) przyjechał do Krakowa w beczce z węgierskim winem, przywieziony przez, bardzo licznych w Średniowieczu pod Wawelem, Madziarów. [...] Melodia mariacka urywa się nagle na pamiątkę wydarzenia z roku 1241, kiedy to gardło ostrzegającego miasto przed zbliżającym się wrogiem hejnalisty przeszyła strzała z tatarskiego łuku… Trębacz zginął, ale ocalił miasto. Według amerykańskiego pisarza i dziennikarza Eryka P. Kelly’ego – ów bohaterski strażnik na Wieży był Czechem, ściślej – Morawiakiem”.


Tę i wiele innych ciekawostek oraz wątków historyczno-obyczajowych, świadczących o obecności Czechów i Węgrów w Małopolsce znajdziemy w książkach „Czeska Małopolska” oraz „Węgierska Małopolska” wydanych przez województwo małopolskie w ramach projektu „Małopolska Wielu Kultur”. Książki prezentują bogactwo powiązań polsko-czeskich oraz polsko-węgierskich zarówno w dziedzinie historii, kultury, jak również nauki i obyczajowości. Obie publikacje zapraszają do historycznej wędrówki po Małopolsce śladami obecnych tu od setek lat Czechów i Węgrów. Publikacje przypominają o wielkich wydarzeniach i epizodach w dziejach Małopolski, które łączą Polaków z Czechami i Węgrami, a które znane są tylko nielicznym. Teksty obu publikacji napisane zostały przez Leszka Mazana, Mieczysława Czumę oraz Katarzynę Siwiec.


- Publikacje „Czeska Małopolska” oraz „Węgierska Małopolska” trafiły do księgarń w całej Polsce. Jesteśmy przekonani, że zdobędą uznanie wśród czytelników zainteresowanych dziejami Małopolski, jak również wśród samych przedstawicieli narodu węgierskiego i czeskiego mieszkających w Polsce i mówiących po polsku. Liczymy również, że polska wersja publikacji poprzez edukację małopolskiej branży turystycznej pozwoli na zbudowanie i wdrożenie nowego produktu turystycznego opartego na wspólnym dziedzictwie Małopolan, Czechów i Węgrów – powiedziała Elżbieta Kantor, Dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji.


Źródło: dziennikturystyczny.pl


Komentujesz: Czeska i Węgierska Małopolska

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: małopolska, przewodnik turystyczny


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie