Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Czas na wykopki!29-08-2010


Przełom sierpnia i września to czas, który kojarzy się ze smakiem dojrzałych już w pełni owoców zjadanych prosto z drzewa, z ostatnimi promieniami słońca, nitkami babiego lata pojawiającymi się nie wiadomo skąd i zmierzającymi nie wiadomo gdzie… Lato dobiegło końca. Czas na wykopki. To właśnie one grać będą pierwsze skrzypce w Muzeum Wsi Mazowieckiej 5 września – podczas imprezy plenerowej „Wykopki w skansenie”.

Główną atrakcją imprezy będą tradycyjnie pokazy zbioru ziemniaków: wykopywanie przy pomocy motyk, zbiór ziemniaków przy pomocy kopaczki konnej, czy też sortowanie ziemniaków. Wszystkie z prac polowych zaprezentowane zostaną w naturalnej scenerii, czyli po prostu na polach.

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa okolicznościowa „Maszyny i narzędzia rolnicze Na Mazowszu w XIX i XX wieku” prezentująca maszyny zarówno do uprawy i zbioru zbóż, jak i ziemiopłodów.

Ekspozycja rozciąga się wzdłuż drogi, na terenie ekspozycji muzealnej, co pozwoli na swobodne zapoznanie się z jej elementami. W związku z tym, że dawniej jesienne prace wykonywano nie tylko na polach, pokazy w ramach imprezy będą się odbywać także na terenie zagród. W jednej z nich będzie można uczestniczyć w pokazie gręplowania wełny, w innej zwiedzający zobaczą przędzenie wełny na kołowrotku, międlenie i rafowanie lnu, czy też kręcenie powrozów. Pokazy mają charakter otwarty, wobec czego każdy będzie mógł zmierzyć się z tymi zajęciami. Dla amatorów jesiennych specjałów przewidziano pokaz kiszenia ogórków i kapusty połączony z degustacją. Nie od dziś przecież wiadomo, że odpowiednie ukiszenie specjałów ze słoika to prawdziwa sztuka, która udaje się nie każdej gospodyni. Nie zabraknie też pokazów rękodzieła i rzemiosła, a wśród nich między innymi: pokaz haftu, rzeźby, papieroplastyki. Swe prace, niczym za dawnych czasów, będą też wykonywać: szewc, wikliniarz i kowal.

Wraz z początkiem czerwca we wnętrzach chałup z przełomu XIX i XX wieku można poszerzyć wiedzę dotyczącą codziennych zajęć mieszkańców wsi. W jednej z izb pręży się warsztat tkacki, a kolorowe dywany uzmysławiają, iż dawniej wszystko wykonywano samodzielnie, własnym nakładem pracy. Wiekowa tara, drewniana balia z wyżymaczką i maglownica – to elementy prezentowane w ramach wystawy „Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”.
O muzyczną oprawę imprezy zadba tym razem Zespół Tańca Ludowego Politechniki Warszawskiej „MASOVIA”, a o podniebienia – pieczone w ognisku ziemniaki i kiełbaski. Będzie można tez zaopatrzyć się w regionalne potrawy i ziemiopłody, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem.

Proces zbioru ziemiopłodów to nie tylko ciężka praca, to także piękny rytuał. To wspólny trud, wspólny wysiłek, ale i czas spędzony razem. „Wykopki w skansenie” są imprezą zamykającą cykl tematycznych imprez plenerowych w Muzeum Wsi Mazowieckiej Sierpcu.

Komentujesz: Czas na wykopki

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wykopki, owoce, muzeum wsi mazowieckiej


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie