Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Coraz większy ruch wokół cmentarzy


31-10-2010


Cmentarze w całej Polsce przeżywają oblężenie. Tegoroczny dzień Wszystkich Świętych wypada w poniedziałek, a to oznacza, że na groby bliskich ludzie przyjeżdżają już od piątkowego popołudnia. Sprzątają groby, przynoszą dekoracje, często kończą budowę nagrobków.

Władze miejskich, dużych nekropolii apelują do odwiedzających, żeby nie wybierali się na cmentarze własnym transportem.

- Nie będzie gdzie zaparkować - ostrzega kierownik Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie, Krzysztof Dyblewski.

W związku z intensywnym ruchem na drogach, od dziś obowiązują ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych. Od 18.00 do 22.00 na parkingach powinny zostać samochody o masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Jutro, czyli w poniedziałek, zakaz obowiązuje w godzinach od 8.00 do 22.00.


Jak podkreśla rzecznik Inspekcji Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, ograniczenie nie dotyczy wszystkich ciężarówek. Po drogach będą mogły poruszać się pojazdy przewożące artykuły szybko psujące się, żywe zwierzęta, prasę, ale też samochody ciężarowe pracujące na potrzeby budowy drog i mostów. Tego typu zwolnień jest kilkanaście. Przez cały czas obowiązywania zakazu będą przeprowadzane kontrole - dodaje Gajadhur. Za złamanie zakazu grozi kara nakładana na przewoźnika - 1000 złotych.

Kwesta i szczudlarze

Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie rozpocznie się dziś - organizowana po raz 36. - kwesta na rzecz odnowy najcenniejszych nagrobków i zabytkowych nekropolii. Udział w kweście zapowiedziało ok. 250 osób ze świata kultury i sztuki, w tym tradycyjnie Alina Janowska, Maja Komorowska i Andrzej Kopiczyński.

Udział w kweście, którą organizuje Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, zapowiedzieli także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, członkowie zespołu Mazowsze oraz górale z Zakopanego.

W Warszawie odbędzie się dziś też HolyWins - pochód przygotowany przez Wspólnotę Emmanuel. Organizatorzy chcą przez to wydarzenie pokazać radosne oblicze uroczystości Wszystkich Świętych. W przemarszu wezmą udział m. in. szczudlarze i bębniarze; organizatorzy zachęcają, by uczestnicy przynieśli ze sobą także własne instrumenty. W przygotowaniu pochodu oprócz Wspólnoty Emmanuel wzięły udział inne stołeczne wspólnoty, m.in. Woda Życia, Odnowa w Duchu Świętym, Chemin Neuf i Przymierze Rodzin. Według organizatorów, przemarsz to jedno z wydarzeń, które ma przygotować mieszkańców Warszawy na misje, które odbędą się w stolicy w 2012 r.


źródło: IAR/PAP/www.tvp.info
foto: John Thaxter

Komentujesz: Coraz większy ruch wokół cmentarzy

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie