Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Chopin non-stop


 24-02-2010


Artyści, absolwenci i studenci akademii muzycznych, uczniowie szkół muzycznych oraz amatorzy z całej Polski grają utwory Chopina non-stop do 1 marca.Maraton muzyki Fryderyka Chopina "Najdłuższe Urodziny" rozpoczął się w poniedziałek w Warszawie. Głównym organizatorem koncertu są Senat, Stowarzyszenie Wspólnota Polska i Centrum Smolna.


Maraton w hołdzie Fryderykowi Chopinowi rozpoczął się w dniu urodzin kompozytora, zapisanym w metryce jego chrztu (22 lutego); zakończy się 1 marca - tę datę Chopin sam podawał jako dzień swych narodzin.


"Ponieważ do dziś badaczom nie udało się ustalić, czy urodziny Chopina przypadają 22 lutego, czy 1 marca, postanowiliśmy w niepowtarzalny sposób uczcić cały tydzień" - mówił konsultant artystyczny i członek zespołu organizacyjnego projektu Przemysław Lechowski.


Na koncerty w sali Wspólnoty Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu 64 w Warszawie wstęp jest wolny. Swój udział w maratonie potwierdzili Janusz Olejniczak, Kazimierz Gierżod, Lena Ledoff oraz Andrzej Jagodziński z zespołem.


Jako pierwszy przy fortepianie zasiadł młody pianista Dawid Zarzycki, który zagrał poloneza As-dur.


W maratonie wystąpią także osoby, które swojego zawodowego życia nie związały z muzyką, ale potrafią grać Chopina - dyplomaci, lekarze, krytycy muzyczni. Utwory Chopina w swoim wykonaniu zaprezentują także absolwenci, studenci i uczniowie szkół muzycznych z całej Polski oraz artyści zza granicy, m.in. z Japonii i Finlandii.


1 marca na zakończenie maratonu wystąpi Zespół Polski Marii Pomianowskiej - muzycy zagrają kompozycje Chopina m.in. na suce biłgorajskiej, bębnach, cymbałach i lirze korbowej.


Koncertowi towarzyszą dwie wystawy: plakatów chopinowskich z kolekcji Piotra Dąbrowskiego i fotografii Tomasza Kwiatkowskiego "Chopin. Opowiadania".

 

źródło: PAP/podroze.onet.pl


Komentujesz: Chopin non-stop

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie