Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Centralny Port Lotniczy w Warszawie do 2020r.11-03-2011


Jak wynika z raportu zamówionego przez Ministerstwo Infrastruktury, Centralny Port Lotniczy (CPL) między Warszawą a Łodzią powinien zostać wybudowany do 2020 r., kiedy wyczerpie się przepustowość stołecznego lotniska. Wartość inwestycji szacowana jest na 3,1 mld euro.


Według przedstawionej analizy, lotnisko Chopina zostanie rozbudowane w najbliższych latach do maksymalnej przepustowości 12 mln pasażerów rocznie. Prognozy ruchu lotniczego zakładają, że to będzie za mało już w okolicach 2020 r. Ze względu na ograniczenia infrastrukturalne, przestrzenne i środowiskowe, możliwość dalszej rozbudowy portu będzie ograniczona i trudna. Teoretyczny koszt rozbudowy byłby wyższy niż budowa nowego Centralnego Portu Lotniczego.


- Zdefiniowaliśmy kilka modeli finansowania, które ograniczają zaangażowanie finansowe państwa. Istnieją na rynku wykształcone modele biznesowe przy pomocy, których można realizować tego typu wielkie przedsięwzięcia - zaznaczył dyrektor departamentu lotnictwa w Ministerstwie Infrastruktury, Krzysztof Kapis.


Zgodnie z analizą zamówioną przez ministerstwo, CPL powinien powstać między warszawą a łodzią, gdyż to zagwarantuje mu odpowiedni potencjał ruchu lotniczego.
Prace związane z budową nowego lotniska powinny rozpocząć się w 2013 r. i trwać 7-8 lat. W pierwszym roku jego działalności lotnisko powinno odprawić 16,6 mln pasażerów, a do 2035 r. ich liczba wzrośnie do 35 mln rocznie.


Według przedstawionej analizy w 2035 r. ruch lotniczy na polskich lotniskach zwiększy się czterokrotnie do blisko 80 mln osób rocznie. Nowe centralne lotnisko będzie miało ograniczony wpływ na funkcjonowanie polskich portów regionalnych. Negatywnie będzie oddziaływało przede wszystkim na port w Łodzi.


Źródło: PAP/przewodnik.onet.pl


Komentujesz: Centralny Port Lotniczy w Warszawie do 2020r.

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: warszawa, lotnisko, łódź, lotnisko chopina, okęcie


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie