Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Cenny dar dla wielickiego Muzeum


23-05-2012


Zbiory Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka wzbogaciły się o cenną kolekcję obrazów wartą ok. 350 tys. zł. Wśród 26 przekazanych dzieł znalazły się prace m.in. takich malarzy jak: Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski, Bronisława Rychter-Janowska, Zygmunt Waliszewski, A. Wierusz-Kowalski i Wojciech Kossak. Kolekcję podarował muzeum znany Wieliczanin, dr Stanisław Sęk.


Warto zaznaczyć, iż podarowane obrazy stanowią trzon zbiorów dra Stanisława Sęka gromadzonych z pasją przez wiele lat. Pokazują one tematy najczęściej realizowane przez malarzy, pejzaże, sceny rodzajowe i martwe natury. Najstarsze dzieło, datowane na przełom XVIII i XIX w., przedstawia scenę religijną Adoracji Dzieciątka.


Dyrektor Muzeum, prof. Antoni Jodłowski zaznacza, że przekazane obrazy nie mają związku z tematyką solną, ale wolą darczyńcy jest by pozostały w Wieliczce. Wzbogacą posiadaną kolekcję obrazów Muzeum, w której znajdują się już dwa podarowane przez dra Stanisława Sęka w 2002 r. Dzieła będą prezentowane na organizowanych przez Muzeum wystawach czasowych.


Cenny dar będzie prezentowany na wystawie „Europejskie malarstwo XIX-XX wieku” od 25 maja 2012 r. Właściwą oprawą dla niego będzie Sala Gotycka, najpiękniejsza w Zamku Żupnym w Wieliczce, w której dotychczas prezentowane były portrety dawnych, wysokich rangą urzędników kopalni.

 

Źródło: materiały prasowe


Komentujesz: Cenny dar dla wielickiego Muzeum

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wieliczka, muzeum żup krakowskich, wystawa malarstwa


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie