Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Bydgoszcz: skansen w hitlerowskich zakładach


22-10-2010


"Exploseum" - skansen Dag-Farbik w Bydgoszczy będzie otwarty wiosną przeszłego roku - poinformowała wiceprezydent miasta Lucyna Kojder-Szweda.

Inwestycja, rozpoczęta w zeszłym roku, będzie kosztować 9 milionów złotych, z czego 5,4 mln zł to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego, a reszta to fundusze z budżetu miasta. Na potrzeby skansenu przebudowywanych jest osiem budynków o powierzchni 3,5 tys. m kw., gdzie wytwarzano nitroglicerynę. Prowadzony jest też remont odtwarzający tunele technologiczne i budynek trafostacji, a także budowa drogi dojazdowej i parkingów.


Opiekę nad skansenem będzie sprawować Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Przewidziano m.in. odtworzenie jednej z linii produkcyjnych i zachowanie drugiej linii w obecnym stanie, a także stworzenie ekspozycji multimedialnych.

Planuje się zwiedzanie w zorganizowanych grupach. Skansen powstaje bowiem na trenie wydzielonym z funkcjonującej fabryki chemicznej, w odległości 5 kilometrów do bramy głównej zakładu.

Fabryka DAG (Dynamit-Aktien-Gesellschaft) powstała w latach 1939-43 w zalesionym terenie w południowo-wschodniej części miasta. Przy budowie i obsłudze kompleksu produkcyjnego pracowało kilkadziesiąt firm z Niemiec oraz 15 tysięcy robotników przymusowych, zarówno z Polski, jak i innych okupowanych państw Europy. W zakładach do końca wojny wytwarzano ładunki miotające i kruszące potrzebne do produkcji granatów i bomb.

W 1945 r. fabrykę zajęła Armia Czerwona. Żołnierze zdemontowali w całości linie produkcyjne, a maszyny i urządzenia zostały wywieziono w głąb Związku Radzieckiego. W latach 50. na terenie DAG powstały Zakłady Chemiczne "Zachem", które funkcjonują do dziś. Na początku lat 90. z zakładów wydzielono spółkę Nitro-Chem, która produkuje m.in. trotyl dla wojska.

Większość budynków, wzniesionych w czasie wojny, przetrwała w dobrym stanie. Najbardziej interesująca jest część kompleksu zwana przez Niemców NGL-Betrieb, gdzie wytwarzano nitroglicerynę, wykorzystywaną do produkcji prochu bezdymnego.


źródło: PAP/przewodnik.onet.pl
foto: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, www.exploseum.pl

Komentujesz: Bydgoszcz: skansen w hitlerowskich zakładach

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie