Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Boże Narodzenie w sierpeckim skansenie


18-12-2012


Dawne obchody świąt bożonarodzeniowych stanowiły kolaż obrzędów pogańskich i chrześcijańskich. Jeszcze do końca XIX, a nawet początków XX wieku przetrwała przedchrześcijańska tradycja związana z Bożym Narodzeniem, nazywanym też czasem Godami.


Otwarta właśnie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” ukazuje piękno Świąt sprzed stu lat. Zwiedzający mogli przyjrzeć się jak wyglądało Boże Narodzenie w dworze ziemiańskim, w chałupach zamożnych gospodarzy w XIX wieku, a także na początku XX wieku.


Uroczystość była znakomitą okazją do podsumowania mijającego roku. Przyznać należy, że mimo trudności udało się zrealizować wiele planów naukowych, wydawniczych i popularyzatorskich. Nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszą szopkę betlejemską i wręczenie nagród zwycięzcom.


Zebrani obejrzeli premierową projekcję pierwszego filmu z cyklu ”Cztery pory roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu” pt. „Za chwilę pierwsza gwiazdka…” Tradycje bożonarodzeniowe w rodzinie ziemiańskiej. Wiele wzruszeń zapewnił także koncert „Witaj Mała Gwiazdko…” w wykonaniu Danuty Błażejczyk i Zbigniewa Lesienia.


Źródło: MWM w Sierpcu


Komentujesz: Boże Narodzenie w sierpeckim skansenie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: skansen, muzeum wsi mazowieckiej, sierpc


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie