Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Bolek i Lolek doczekali się swojego pomnika20-01-2011


Bolek i Lolek, bohaterowie najsłynniejszej polskiej kreskówki, w końcu doczekają się w Bielsku-Białej pomnika. Sprawa owiana jest na razie tajemnicą, co nie zmienia faktu, że władze miasta wreszcie dogadały się ze spadkobiercami praw autorskich do postaci bajkowych przyjaciół.


Podpisaliśmy umowę z kancelarią prawniczą w Krakowie, reprezentującą spadkobierców, na postawienie rzeźby Bolka i Lolka - zdradza Anna Zgierska, naczelnik Wydziału Promocji Miasta UM w Bielsku-Białej.

Na razie nie może zdradzić, jak pomnik będzie wyglądał ani gdzie stanie, gdyż takie są zapisy w umowie. Poza tym prezydent miasta Jacek Krywult chce zgotować mieszkańcom i turystom niespodziankę. Zapowiada, że pomnik Bolka i Lolka ma być odsłonięty tuż po Wielkanocy.


Szczegóły powstania rzeźby nie są jeszcze znane. Wiadomo jedynie, że pomnik zostanie wykonany z brązu i będzie mierzył ok. 130-140 cm wysokości. Pojawi się przy nich także globus - pomysł pomnika zaczerpnięto z kadru z kreskówki. Rozważano, by do duetu dołączyć także Tolę, ale ten pomysł upadł, bo na wykorzystanie jej wizerunku nie zgodziła się kancelaria zarządzająca prawami autorskimi.


Mieszkańcy zgadują, gdzie stanie pomnik Bolka i Lolka. Padały już różne propozycje, m.in. przed bielskim Studiem Filmów Rysunkowych, gdzie przez lata powstawały odcinki przygód Bolka i Lolka. Taki pomnik chętnie widziałaby na swoim terenie bielska Galeria Sfera. Marek Bukowski, właściciel kancelarii zarządzającej prawami do Bolka i Lolka, nie wyklucza, że pomnik może stanąć właśnie tam.


Seria Bolek i Lolek, którą na całym świecie obejrzało ok. miliarda ludzi, została zainicjowana w 1962 roku. Pomysł stworzenia serii był odpowiedzią na rozwój telewizji polskiej. Założeniem było stworzenie dwóch bohaterów przeżywających podwórkowe przygody wcielając się w postacie znane z literatury młodzieżowej i z filmów. Wszystkie filmy z Bolkiem i Lolkiem powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przez 23 lata nakręcono ponad 150 odcinków w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe.


Źródło: dziennikzachodni.pl


Komentujesz: Bolek i Lolek doczekali się swojego pomnika

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: bielsko-biała, pomnik, bolek i lolek, kreskówka


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie