Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Biura podróży mocno zagrożone


27-10-2010


W rozmowie z "Rzeczpospolitą" analityk wywiadowni gospodarczej Tomasz Starzyk ostrzega, że nowe stawki gwarancyjne mocno pogorszą już dziś dramatyczną sytuację finansową biur podróży. W branży może dojść do kilku dużych bankructw - prognozuje ekspert.

Gazeta wyjaśnia, że chodzi o przygotowaną przez Ministerstwo Finansów drastyczną podwyżkę gwarancji ubezpieczeniowych dla firm organizujących samolotowe wycieczki zagraniczne czarterami. Projekt rozporządzenia opublikowanego przez resort zakłada, ze gwarancje wzrosną z obecnych 6 do 18 procent wartości rocznego obrotu biura podróży.


W rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Polskiej Izby turystyki Jan Korsak twierdzi, że miażdżąca podwyżka podniesie koszty działalności biur podróży, a część firm po prostu zostanie wyrzucona z rynku.

"Rzeczpospolita" informuje, że w przypadku średniej firmy o przychodach 150 milionów złotych nowe zasady podniosą wysokość gwarancji z 9 do 27 milionów złotych. To zaś sprawi, ze biura będą musiały przedstawić odpowiednio wyższe zabezpieczenia: w postaci blokady gotówki na rachunku bankowym, hipoteki lub na przykład weksla. Jego wartość może sięgać około 10 -11 procent kwoty gwarancyjnej. Dla średnich firm może to być na przykład 3 miliony złotych, dla największych nawet ponad 10 milionów złotych - czytamy w środowej "Rzeczpospolitej".


źródło: IAR/www.przewodnik.onet.pl

Komentujesz: Biura podróży mocno zagrożone

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie